Dünya

WSJ: Rusya, maaş karşılığı Suriyeli savaşçı topluyor

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Rusya’nın şehirlerin daha derinlerine yayılmaya hazırlanırken Moskova, Ukrayna’da savaşmaları için kentsel çatışmalarda yetenekli Suriyelileri işe alıyor.

WSJ’nin adı açıklanmayan üst düzey bazı Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Moskova yönetimi Ukrayna’daki savaşın şehir savaşına dönüşme eğilimine karşı yeni arayışlar içine girdi.

Gazeteye konuyu değerlendiren 4 ABD’li yetkili, başta başkent Kyiv olmak üzere Ukrayna’da şehir savaşlarının yaşanması ihtimalinin artması üzerine Rusya’nın Suriye’de yabancı savaşçı topladığını ve bunları Ukrayna’ya gönderme hazırlığında olduğunu iddia etti.

Haberde, Rusya’nın bu kişilerle maaş karşılığı kısa süreli sözleşmeler yaptığı belirtiliyor.

ABD’li yetkililer, şu ana kadar bu süreçte kaç Suriyeli yabancı savaşçının toplandığı ya da bu kişilerin ne zaman Ukrayna’ya gönderileceği gibi detayların henüz net olmadığını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky de farklı ülkelerden 16 binin üzerinde yabancı savaşçının Ukrayna için savaşmak üzere başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Deyrizor merkezli bir yayın kuruluşuna göre de Rusya, Suriye’de gönüllülere 6 ay boyunca “Ukrayna’ya gidip görev yapmaları” için 200 ila 300 dolar arasında değişen maaş tekliflerinde bulundu.

Rusya, haberler hakkında yorum yapmadı.

Rusya lideri Vladimir Putin, 2015 yılında bu ülkenin iç savaşında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemek için Rus ordusunu gönderdi ve Ruslar bugüne kadar oradalar.

Suriye’deki Rus ordusu, esas olarak hava saldırıları gerçekleştiren hava kuvvetleri birimlerinden oluşuyor. 2016 yılında kuzeydeki Halep kentinde şehrin birçok yerini yerle bir eden ve çok sayıda sivil can kaybına neden olan yıkıcı bir bombalama kampanyasına katıldılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu