Connect with us

Politika

Ak Parti bölgeyi unuttu, Kabinede Kürt bakan yok!

Başkanlık kabinesinde Kürt bakan olmayışı bölgede hayal kırıklığına neden oldu.

Ocak ayında yapılan toplantı sonrasında basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Adalet Bakanlığı’ndaki değişiklikle ilgili “Gerekirse kabinede yeni değişiklikler yapabiliriz” ifadesi kulisleri hareketlendirmişti. Kulislerde Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yerine eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in geleceği konuşulmuştu.

Ancak geçtiğimiz gün Bakan Pakdemir’liden boşalan Tarım Bakanlığı koltuğuna Kahramanmaraşlı Vahit Girişçi getirildi.  Erdoğan’ın başkanlık kabinesinde Kürt bakan olmaması, başkanlık sistemine dair beklenti içinde olan bölge halkında hayal kırıklığı yarattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede Kürt Bakanlarının olmaması bölgede yaşayan halkın iktidardan uzaklaşacağı veya kopacağı gibi bir sonuç çıkartılmamalı. Elbette Erdoğan’ın yeni kabinesinin Kürt sorununda uygulayacağı politika üzerinde bölgedeki (Ortadoğu) gelişmelerin ve özellikle Suriye’de bugüne kadar sürdürdüğü politikaları devam ettirip ettiremeyeceğinin önemli bir etkisi olacaktır.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir