Connect with us

Yaşam

UNESCO heyeti Diyarbakır’da!

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) bir heyetin hendek-barikat operasyonlarında ağır hasar gören Sur’da incelemelerde bulunmak üzere dün Diyarbakır’a geldiği ortaya çıktı. 4 Temmuz 2015’te Miras Listesi’ne alınan Surlar, beş ay sonra çatışmalarda zarar görmüştü.

Çatışmaların başladığı 28 Kasım 2015’ten tam 7 yıl sonra Diyarbakır’a gelen UNESCO heyetin tarihi surlarda ve çevresindeki tarihi yapılarda inceleme yapacağı, cuma günü de sivil toplum kuruluşları ile buluşacağı öğrenildi.

Dünyanın en eski ve en sağlam yapılarından biri olarak bilinen Diyarbakır Surları, 4 Temmuz 2015’te Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen 39. UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Miras Listesi’ne alındı. Kentte büyük sevinç yaratan, tarihi Sur ilçesi ve Hevsel Bahçeleri’ne uluslararası koruma sağlayan bu karardan 5 ay sonra çatışmalar başladı. Hendek-barikat operasyonlarında tarihi yapılar büyük zarar gördü. Operasyon ile birlikte Sur’da uygulanan sokağa çıkma yasağı operasyon bittikten sonra da yıllarca sürdü.

UNESCO’YU DİYARBAKIR’A DAVET EDEN ALAN BAŞKANLIĞI’NA KAYYUM ATANDI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan ve surların Dünya Miras Listesi’ne alınması için büyük çaba sarf eden Diyarbakır Surları Alan Başkanlığı, çatışmaların başlamasının ardından büyük hasar gören tarihi yapıların durumlarına ilişkin raporlar hazırlayarak UNUSCO Reaktif Misyonu’nun gelip inceleme yapması için çağrıda bulundu. Ancak, belediyelere kayyum atanmadan önce çıkarılan özel bir yasa ile Alan Başkanı görevden alındı ve yerine kayyum atandı. Alan başkanlığına kayyum atanmasından sonra bu kez sivil toplum kuruluşları defalarca UNESCO’ya Diyarbakır’a gelme çağrısı yaptı. 2020 yılının nisan ayında Diyarbakır’a gelmeye hazırlanan UNESCO heyeti bu kez de koronavirüs salgını nedeniyle ziyareti erteledi.

YEDİ YILDIR BEKLENEN UNESCO HEYETİ ÇATIŞMALARIN YIL DÖNÜMÜNDE GELDİ

7 yıldır beklenen ve 3 kişiden oluşan UNESCO Reaktif Misyonu, Sur’da çatışmaların başladığı tarihin yıldönümünde dün (28 Kasım 2022) kente geldi. Heyetin Sur’larda, Suriçi’nde ve tarihi yapılarda restorasyon çalışmalarının projelere uygun yapılıp yapılmadığını denetleyeceği belirtildi. Heyetin özellikle çatışmalı dönemde tarihi yapılara verilen zararlar, Sur’un çevresinde Koruma Kurulu’nun izni olmadan yapılan, kurulun raporu ile “Kaçak yapı” olduğu ortaya çıkarılan millet bahçesinde de inceleme yapacağı öğrenildi.

UNESCO heyetinin son olarak Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı muhtarlarla 2 Aralık cuma günü bir araya geleceği öğrenildi. (Medyascope)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir