Connect with us

Ortadoğu

ENKS 4. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) 4. kongresinin sonuç bildirgesini yayınladı.

Sonuç bildirgesinde, “Belirlenen yerde kongremizin yapılmasına PYD militanları engel olmasına rağmen 4’üncü kongremizi “Birleşik, çok taraflı ve demokratik bir Suriye” sloganı ile çeşitli yerlerdeki toplantılarla gerçekleştirdik” denildi.

Kongrenin 28 Kasım’da gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, siyasi program üzerinde çalışıldığı ifade edildi.

Kongre sonuç bildirgesinde, “Kongrenin belirlenen salonda yapılmasının yasaklanmasını kınıyoruz. Sürmekte olan krizin ve Suriye halkının siyasi çözüme ulaşmasını engelleyen trajedinin sorumlusu Suriye hükümetidir” denildi.

Bildirgede uluslararası toplum ve Suriye krizinin taraf ülkelerinin 2254 sayılı kararın uygulanmamasından sorumlu olduğu ifade edildi ayrıca; silahlı grupların Efrin, Girê Sipî ve Serê Kaniyê’de neden olduğu tüm halk ihlalleri ve demografik değişim kınandı.

Heyet Tahrir El Şam’ın Efrin’i işgalinin de kınadığı bildirgede, uluslararası toplumdan, Tahrir El Şam ve diğer silahlı grupları Efrin’den çıkararak, göç eden halkın evlerine geri dönmelerini sağlaması talep edildi. istedi.

ENKS kongresinin sonuç bildirgesinde, PYD de ‘otoriter yönetim’ ile suçlanarak kınandı, ayrıca Uluslararası Koalisyon’dan Türkiye’nin, Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik askeri operasyon tehditlerine son vermesi istendi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir