Ortadoğu

Mesrur Barzani ile Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ile görüşmesinde komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olmak istediklerini vurguladı.

Başbakan Mesrur Barzani, Erbil’de Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin güvenlik ve istikrarının korunması konusu ele alında ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılar kınandı.

Barzani ve Ollongren, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenliğine saygı duyulması ve egemenlik hakkını ihlal eden bu tür saldırılara son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin her zaman olduğu gibi bugün de bölge güvenliği ve istikrarının korunmasında önemli bir faktör olduğunun altını çizdi. Barzani, komşu ülkelerle ortak çıkarlar ve komşuluk ilişkileri esasına dayalı iyi ilişkiler geliştirmek istediklerini vurguladı.

Bakan Ollongren ise ülkesi ile Kürdistan Bölgesi arasındaki dostane ilişkilere değinerek, Hollanda’nın askeri ve güvenlik alanında Kürdistan Bölgesi ile işbirliğinin ve Peşmerge Güçlerine desteklerinin süreceğini yineledi.

IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’ne sunduğu destekten ötürü Hollanda’ya teşekkür eden Başbakan Barzani, Amsterdan hükümetinin Kürdistan Bölgesi 9. Hükümet Kabinesinin ekonominin çeşitlendirilmesi ve tarım sektörünün geliştirilmesi yönündeki plan ve programlarını destekleyen ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Peşmerge Güçlerinin birleştirilmesi, Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform ve IŞİD’in faaliyetleri görüşmede ele alınan diğer konular arasında yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu