Analiz

Türkiye ve Suriye’nin yakın zamanda ilişkileri normalleştirmesini beklemeyin

Esad ile Suriye muhalefeti arasında uzlaşma çağrısı yapan Türk konuşması düşmanlıkla karşılandı, ancak mültecilerden derin düşmanlığa kadar aşılması gereken büyük engeller var.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Perşembe günü, Suriye’deki iç savaş nedeniyle on yıl boyunca kopan bağların ardından Suriyeli meslektaşı ile görüştüğünü açıklaması, muhalif gruplar ve kuzey Suriye’deki siviller de dahil olmak üzere birçok kişiyi şaşırttı ve kızdırdı .

Middle East Eye”nin analizinde Türkiye ve Suriye arasında bir yakınlaşmaya gidiliyor gibi izlenimler olsa da bunun yakın zamanda mümkün olamayacağı konusundaki yazının devamını aktaralım:

Ancak kaynaklar ve uzmanlar verdiği demeçte, Ankara ile Şam arasında yakın zamanda herhangi bir diplomatik atılım beklemeyin.

Çavuşoğlu, Faysal Mekdad ile Ekim ayında Belgrad’da Bağlantısızlar Hareketi zirvesi marjında ​​bir araya geldiğini söyledi.

Orada da Suriye için tek çözümün siyasi uzlaşma olduğunu ilettim.

“Suriye’den teröristler temizlenmeli. Öte yandan Suriye muhalefeti ile rejim arasında barış olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda destek verebileceğimizi söyledim.”

Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi olasılığının olup olmadığını soran bir soruya yanıt verdi.

Çavuşoğlu, “şu anda” Ankara ile Şam arasında diplomatik temas olmadığını söyledi.

Şam’la ilişkileri sıcak tutması için Ankara’nın üzerindeki iç baskı artıyor. Halk, ülkedeki yaklaşık dört milyon Suriyeli mülteciye karşı giderek artan bir düşmanlık kazanırken, Türk muhalefetinin Türkiye ile Suriye arasında uzlaşma çağrıları her geçen gün artıyor.

 Bir Türk yetkili, Çavuşoğlu’nun Suriye hükümeti ve muhalefeti aracılığıyla Cenevre’de ve daha sonra Kazakistan’ın eski başkenti Astana olan Nur-Sultan’da yürütülen siyasi müzakerelere atıfta bulunan açıklamasında yeni bir şey olmadığını söyledi.

Kaynak, “Türkiye zaten bu resmi mekanizmalarla barışı sağlamaya çalışıyor” dedi. Ancak rejim, anayasa taslağı üzerinde çalışan komitede olduğu gibi ilerlemeyi engelliyor” dedi.

Ortak zemin arayışı

Son haftalarda Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki, özellikle Tel Rıfat ve Münbiç kentlerinin çevresindeki Suriyeli Kürt savaşçılara yönelik yeni bir Türk saldırısı olasılığını sesli olarak destekledi.

Geçen hafta, Türk cumhurbaşkanı Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in Ankara’nın Kürt YPG militanlarını bu bölgelerden temizlemek için Suriye hükümetiyle birlikte çalışmasını önerdiğini söyledi. Ancak kaynaklar MEE’ye, Ankara’nın Şam’ın bunu yapacak ne iradesine ne de gücüne sahip olduğuna inanmadığını söyledi.

Ankara merkezli Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde Ortadoğu uzmanı olan Oytun Orhan, hem Türkiye hem de Suriye hükümetlerinde normalleşme çağrısında bulunan ve PKK bağlantılı gruplar üzerinde anlaşmaya varılabileceğini öne süren taraflar olduğunu söyledi. YPG ve mültecilerin dönüşü. 

Orhan, “Ancak bu hafta yerel bir haber ajansına konuşan Suriye rejimi yetkilileri, hükümetlerinin Türkiye kuzey Suriye’den tamamen çekilene kadar hiçbir Türk yetkiliyle görüşmeyeceğini açıkça belirtti.” dedi.

“Şu anda kimsenin orta yolu bulup anlaşmaya varacağını sanmıyorum. PKK ve mülteciler konusunda aralarındaki farkları kapatmak uzun zaman alır.”

Devam eden diyalog

Suriye hükümeti, 2011’de protestoları şiddetle bastırdığında ve devam eden ve yarım milyon cana mal olduğuna inanılan bir iç savaşı ateşlediğinde uluslararası bir parya haline geldi.

Ancak son yıllarda başta BAE olmak üzere birçok Arap ülkesi Şam ile ilişkilerini yeniden başlattı. Bazıları Arap Birliği’ni Suriye’yi eski durumuna döndürmeye çağırıyor ve bu arada Washington, uzlaşma ve ABD’li gazeteci Austin Tice’ın serbest bırakılması için Suriyeli yetkililerle doğrudan görüşmelerde bulundu.

On yıllık bir savaş, sert yaptırımlar ve şok edici bir ekonomik kriz nedeniyle sakat kalan Şam, yeniden harekete geçmeye hevesli, ancak Ankara’daki birçok kişi Suriye hükümetinin yalnızca Türkiye ile değil, aynı zamanda ABD ve Arap Ligi ile de görüşme koşullarını gerçekçi bulmuyor. .

Çavuşoğlu, Ekim ayında Suriye dışişleri bakanıyla görüştüğünü söyledi.

Suriye’nin görüşmeler için büyük tavizlerde ısrar etmesine rağmen, hem Çavuşoğlu hem de Erdoğan iki ülke arasındaki görüşmelerin kendi istihbarat teşkilatları aracılığıyla yürütüldüğünü söyledi. 

Ankara merkezli düşünce kuruluşu SETA’da güvenlik uzmanı olan Murat Yeşiltaş, Ankara’nın bu istihbarat diyaloglarını hiçbir zaman normalleşmeyi sürdürmek için kullanmadığını söyledi.

Yeşiltaş, MEE’ye verdiği demeçte, “Doğrudan Suriye muhkabarat [gizli polis] ile görüştüler ve belirli ve somut güvenlik dosyalarıyla ilgili konuları tartıştılar.” Türkiye’nin Suriye politikasını değiştirme planları olduğunu düşünmüyorum ama yine de suları test ediyor olabilirler” dedi.

Yeşiltaş, Türk hükümetinin yine de Türkiye’de cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine bir yıldan az bir süre kala mülteciler konusunda karşı karşıya olduğu iç baskıyı hafifletmesi gerektiğini, ancak bir çözüm bulmanın kolay olmadığını söyledi.

Bunun rejimle bir anlaşma yoluyla yapılması gerekiyor, yoksa Suriye’de daha fazla bölgeyi tahliye edecek ve daha fazla mültecinin bu bölgelere dönmesine izin vereceksiniz” dedi.

Ancak Türkiye’nin rejimle henüz böyle bir anlaşma yapabileceğini veya kimsenin rejimin elindeki topraklara dönmek isteyeceğini düşünmüyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu