Connect with us

Ortadoğu

Türkiye, Suriye Milli Ordusu’nun bir komutanını tutukladı

Güvenlik kaynakları, Türkiye güvenlik güçlerinin Ankara’dan başlayarak dört ilde IŞİD’e yönelik düzenlediği operasyon kapsamında Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu komutanlarından Ömer Salko’nun ülkenin güneyindeki Antep kentinde tutuklandığını belirtildi.

Türkiye güvenlik güçleri Salı günü Ankara, Konya, Kayseri ve Antep illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenlediği operasyonda 10 IŞİD üyesinin gözaltına alındığı ve tutuklandığı kaydedildi.

Şarkul Avsat’ın Birgün sitesine dayandırdığı habere göre, güvenlik kaynakları dün güvenlik servislerinin, daha önce yakalanarak gözaltına alınan IŞİD terör örgütü mensuplarından ele geçen dijital materyallerde “kazıma” yöntemiyle geri getirilen görüntüler ile tutukluların kimliklerini tespit etmeyi başardığı belirtildi.

Açıklamada zanlıların Suriye’den Türkiye’ye geçtikleri ve Suriye’de IŞİD için faaliyetlerde bulundukları ve Türkiye’yi hedef alan terör operasyonları da planladıkları .

Kaynaklar, Nureddin Zengi fraksiyonundaki Halep Şehir Tugayı’nın eski komutanı, 2013 yılının sonunda kurulan ‘Ceyş el-Mücahidler’in (Mücahitlerin Ordusu) askeri komutanı ve aynı zamanda şu anda kendi gruplarından birinin liderliğini üstlenen Ömer Salko’nun Antep’teki evine yapılan baskında tutuklandığını belirtti.

Operasyon sırasında IŞİD’e ait belge ve dijital materyallere el konulduğu aktarıldı.

Devamı…