Connect with us

Politika

HÜDA-PAR İl Başkanı’ndan Diyarbakır Şehir Hastanesi açıklaması

HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Faruk Dinç, kentte yapılması planlanan şehir hastanesinin “ihale kaynaklı sıkıntılarının” giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Hastane pek çok defa medyada “Diyarbakır’ı bölgenin ‘sağlık üssü’ yapacak” ifadeleriyle yer almıştı.

HÜDA-PAR Genel İdare Kurulu Üyesi ve Diyarbakır İl Başkanı Dinç, kentte yapılması planlanan şehir hastanesinin alanına gelerek şehrin sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Dinç, hastane yetersizliğinden dolayı hastanelerde oluşan kuyruklar, randevu alamama, alanında uzman doktor yetersizliği ve daha birçok sıkıntının yaşandığını ifade etti.

“Valilik şehir hastanesinin 2023 yılında faaliyete gireceğini söylemişti”

Yetkililerin, şehir hastanesinin 2023 yılında faaliyete gireceğini söylediğini hatırlatan Dinç, “Yıllardır yetkililer tarafından yapıldı, yapılacak denilen şehir hastanesinin inşaatına bir türlü başlanmadı. Hatta dönemin Diyarbakır Valisi Şehir hastanesinin 2023 yılında faaliyete gireceğini söylemişti. 2023’e üç ay kaldı ancak ortalıkta hastane denen bir şey yoktur. Şu an bu alanda vatandaşlarımızın tedavi olması gerekirken in/cin top oynuyor” dedi.

“Vatandaşların ne sıkıntılar çektiğini bizzat alanda gözlemleyerek görüyoruz”

Hastanelerde oluşan kuyruklar, randevu alamama, alanında uzman doktor yetersizliği gibi birçok sıkıntının yaşandığını ifade eden Dinç, Diyarbakır halkının yaşanan bunca sıkıntılara ve mağduriyetlere reva görülmesini kabul etmediklerini söyledi.

İLKHA’nın aktardığına göre Dinç, şu ifadeleri kullandı:

“Diyarbakır, Doğu’nun kalbi hükmünde olan, 2 milyon nüfusa sahip ve çevre illerden vatandaşların sağlık hizmeti için baş vurduğu merkezi bir yerdir. Hastane yetersizliğinden dolayı Diyarbakırlı hemşerilerimizin ne sıkıntılar çektiğini bizzat alandan gözlemleyerek görüyoruz. 

Hastanelerde oluşan kuyruklar, randevu alamama, alanında uzman doktor yetersizliği ve daha birçok sıkıntı. Halkımızın bu sıkıntılara ve mağduriyetlere reva görülmesini kabul etmiyoruz.

Hastanenin yapımına ilişkin tabela

“Halkımız artık somut icraat ve hizmetler bekliyor”

Dinç, “Yıllardır kararı alınan 1000 yataklı şehir hastanesi neden bitirilmedi?  Madem ki yetkililer Diyarbakır’da şehir hastanesine ihtiyaç vardır dediler. O zaman bu sağlık hizmeti ihtiyacı yıllardır nasıl karşılanıyor?” diye ekledi.

Yetkililere seslenen Dinç, “Diyarbakır’ımızın kağıt üzeri projelere, animasyonda kalan hizmetlere karnı tok! Halkımız artık somut icraat ve hizmetler bekliyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığının inisiyatif alarak şehir hastanesinin inşasını bitirmeli ve halkımızın hizmetine sunmalıdır. İhaleden kaynaklı yaşanan sıkıntıların faturası halkımıza yansıtılmamalı” diye konuştu.

Devamı…