Yaşam

Türkiye-İskoçya maçı için bin 100 İskoç taraftar Diyarbakır’a gelecek

Diyarbakır’da16 Kasım günü 33 bin kişilik Diyarbakır Stadyumu’nda oynanacak Türkiye A Milli Futbol Takımı ile İskoçya maçı için bin 100 İskoç taraftar otel rezervasyonu yaptı. AK Parti İl Başkanı Şerif Aydın, Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle bir organizasyonun yapıldığını belirterek, esnafa çağrı yaptı.

Türkiye-İskoçya milli maçı, 16 Kasım’da Diyarbakır Stadyumu’nda oynanacak. Maç için otellerde rezervasyonlar, şimdiden doldu. Takımlarına destek için bin 100 İskoç Diyarbakır’a gelecek. AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, her ay düzenlediği aylık basın toplantısını, bu kez Diyarbakır Stadyumu’nda yaptı. Toplantıya AK Parti Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Kaya, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Masum Melikoğlu da katıldı.

‘Oteller doldu’

Aydın, müsabakanın Diyarbakır’da düzenlenmesi için büyük çaba harcadıklarını söyledi. Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa Diyarbakır’ın böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Aydın, “Bu maç vesilesiyle Diyarbakır’daki oteller tamamen dolmuş durumda ve şehirde büyük bir heyecan oluşmuş durumda. Bu Uluslar Arası Futbol müsabakası, Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar büyük bir Coğrafyada hem Diyarbakır’ımızın tanıtımına katkıda bulunacak, hem de buradaki Huzur ortamını ve gelinen güzel noktayı bir kez daha gözler önüne serecektir” dedi.

Dünya Kupası vesilesiyle liglere verilecek arada, Fenerbahçe, Galasaray ve Beşiktaş’ın hazırlık maçlarının da Diyarbakır’da yapılmasını talep ettiklerini söyleyen Aydın, “Maç akşamı stadyumda konser etkinliklerinin de yapılması ve maçın tam bir şölen havasında geçmesi için gerek federasyonla, gerekse bakanlıklarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuda da bazı gelişmelerin olacağını umuyoruz.

Esnafa çağrı

Diyarbakır’a gelecek İskoç misafirlerin iyi ağırlanması için esnafa çağrı yapan Aydın, “Misafirlerimizi en iyi şekilde karşılayalım. Milli maç nedeniyle hareketlilik olacak. Bu maç sadece AK Parti’nin değil, Diyarbakır için düzenleniyor. Herkes sahiplensin. Basın buluşmasına Amedspor, Diyarbekirspor taraftar liderlerini de davet ettik. Ancak her iki takım maçları nedeniyle, katılamadı. Ama maç günü, Amedspor, Diyarbekirspor taraftarlarını bekliyoruz. Milli takımımızın yanında olacağız.”

Maç öncesi yenilik

Stadyumdaki kırık, yıpranmış koltuklar yenilenirken, maç sonrası çıkan arbede ve olaylarda zarar verilen lavabolar, localar, soyunma odaları tribünlerdeki bariyerler, camlar yenilendi. Yenileme çalışmaları stadyumun dışına da yansıdı. Stadyumda giden 4 ana bulvar üzerindeki aydınlatma, ağaçlandırma, orta orta refüj çalışmaları tamamlandı. Yine stadı çevreleyen bölgedeki yabani otlar, bitkiler temizlenerek bölge çimlendirildi, çöplüğü andıran stat çevresindeki alkol ve içecek şişeleri, inşaat molozları da tamamen alandan temizlendi. Çözme yaşanan yerlere toprak dolgu yapılarak kışlık çiçek ve bitkiler ekildi.

Tahrip edilen sulama sistemi yenilendi. Sahadaki çimlerin bakımları yapıldı. UEFA’nın vereceği lisans sonrasında Diyarbakır stadyumu da bundan böyle uluslar arası maçlara ev sahipliği yapacak. Bu arada İskoçya ile yapılacak maç öncesi kentte ve özellikle de stadyum çevresinde olası provokasyon girişimlerine karşı da güvenlik önlemleri arttırıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu