Connect with us

Politika

Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’dan ortak açıklama

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, “2023 seçimlerine hazırlanırken bizim de halkımızın karşısına çok rahat çıkabilmemiz lazım” sözleriyle seçim mesajı verdi. Kristersson da ülkesinin, Türkiye’nin PKK’ya karşı savaşını anladığını belirterek, “İsveç Türkiye’ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir” diye konuştu.

Erdoğan ve Kristersson, görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundular. 

Erdoğan’ın konuşmalarından satırbaşları şöyle:

“İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz. PKK/PYD/YPG, FETÖ ve DHKP-C terör örgütlerinin, İsveç’in demokratik ortamını istismar etmesi muhakkak engellenmelidir.

Üçlü muhtıranın eksiksiz uygulanmasının akabinde İsveç’in NATO üyeliğinin gerçekleşmesi ve ilişkilerimize müttefiklik boyutunun eklenmesi samimi temennimiz.

Yeni İsveç hükümetinin üçlü muhtırayı uygulamadaki taahhütlerinden memnuniyet duyduk. Sayın başbakanla istişarelerimizde somut adımlarla hayata geçirilmesine yönelik beklentilerimi paylaştım. Terör örgütlerinin İsveç’in demokratik ortamını istismar etmesi engellenmelidir. Ticaret hacmimiz 3,7 milyara ulaşarak rekor kırdı. Bu rakamı 5 milyar dolar hedefine çıkarmayı hedefliyoruz. Görüşmemizin ilişkilerimizde ortak çıkarlar doğrultusunda yeni bir sayfa açmasını temenni ediyorum.”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise şunları söyledi:

”3 hafta önce yeni başbakan seçildim. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Türkiye İsveç arasındaki ilişkileri nasıl geliştireceğimizi konuştuk. İsveç şunu anlıyor Türkiye’nin PKK terör örgütüne karşı verdiği savaş var. Bunu anladığımızı belirtiyorum. İsveç’in Türkiye’ye terörizmle mücadelede yardım etmek istiyoruz. İsveç PKK’yı terör örgütü olarak kabul ediyor. İsveç NATO’ya üyelik için başvurdu. Türkiye 70 sene önce katıldı. Bu ittifaka katılmak hayati derecede öneme sahip. Bir NATO üyesi olmak başka müttefiklerin sorumluluklarını da almayı gerektiriyor. Biz NATO üyeliğinin sırtımıza yüklediği sorumluluğu biliyoruz. Biz biliyoruz ki terörizmden etkilenen NATO müttefiklerimizden biri Türkiye. İsveç, Türkiye’ye yapmış olduğu taahhütlere riayet edecektir. Üçlü muhtırayı da tam olarak uygulayacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben uluslararası meselelerden de konuştuk.”

Devamı…