Ortadoğu

Türkiye İdlib’e zırhlı araçlardan oluşan büyük bir takviye güç gönderdi

Suriye Gözlemevi (SOHR), büyük bir Türk askeri konvoyunun bu sabah iki grup halinde Suriye’ye geçtiğini duyurdu.

Suriye Gözlemevi (SOHR), yaklaşık 41 tank, paletli personel taşıyıcı ve roketatardan oluşan büyük bir Türk askeri konvoyunun bu sabah iki grup halinde Suriye’ye geçtiğini bildirdi. Takviye gücü, Suriye’ye geçtikten sonra Halep’in kuzey ve doğusundaki “gerginliği azaltma bölgesi”ndeki noktalara dağıtılmak üzere güney İdlib’deki Al-Mastoumah’daki Al-Tala’e kampındaki Türk üssüne yöneldi. 

Öte yandan, rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelere dönüşen “çatışmasızlık bölgesi”ndeki karakolların geri hatlara taşınıyor ve Türk kuvvetleri, tahliye ve söküm çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Türk kuvvetleri, İhsim kasabasında ve M4 karayolunun kenarında bulunan çok sayıda karakolunu “çatışmasızlık bölgesinin” doğu cephesindeki bölgelere nakletti.2 Nisan’da Türk kuvvetleri, bölgeye düzinelerce askeri araç ve askeri ve lojistik malzeme getirerek “Putin-Erdoğan” bölgesindeki mevzilerini güçlendirmeye devam etmişti. 

Türk ordusu daha önce de,Suriye’nin kuzeydoğusuna, 90 zırhlı araç ve lojistik malzeme yüklü 8 kamyondan oluşan yeni bir askeri takviye göndermişti.. 50 araçlık bir konvoyun ise Suriye’ye girmek üzere sınır bölgesinde beklediği belirtilmişti.

SOHR kaynakları, Türk takviyesinin, İdlib’in doğu kırsalındaki cephe hatlarında bulunan noktalara konuşlanmadan önce, Türk kuvvetlerinin konuşlandığı Al-Mastoumah kampı ve Taftanaz askeri hava üssüne birkaç saat içinde ulaşacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu