GenelYaşam

AK Parti’den Kürtçe hutbe atağı: Talep Diyanete iletilecek

Ulu Cami’nin bilgilendirme panosunda Kürtçeye yer verilmemesi AK Partilileri harekete geçirdi.

MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt, hem panoya Kürtçenin eklenmesi hem de bölge illerinde Kürtçe hutbe okutulması için, Diyanet İşleri Başkanlığı ile görüşeceğini açıkladı.

Ayrıca Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde bulunan ve her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Ulu Cami’nin girişine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ziyaretçiler için “bilgilendirme panosu” konulmuştu fakat bilgilendirme panosunda uyarılar Türkçe, İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde hazırlanırken, Kürtçeye yer verilmedi.

Diyanet’ten randevu istendi

Konu hakkında Tigris’e konuşan AK Parti MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt, panoda Kürtçenin yer alması için, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan randevu talep ettiklerini söyledi. Kurt, “Görüşmede, panoya Kürtçenin eklenmesi ile ilgili talebimizi ileteceğiz. Özgüvenli bir devlete ihtiyacımızı dile getireceğiz” dedi.

Kürtçe hutbe için de talep

Abdurrahman Kurt, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapacakları görüşmede, talep eden illerde Cuma hutbelerinin Kürtçe okunması yönündeki talebi de ileteceklerini söyledi. Kurt, “Hutbenin 3 dilli, Türkçe, Kürtçe ve Arapça olması yönündeki talebimizi ileteceğiz” dedi.

Sivil cumalar

Camilerde Kürtçe hutbe okunmadığı için daha önce Diyarbakır ve diğer bölge illerinde “Sivil Cuma Namazları” adı altında bir hareket başlamıştı. Anadilinde hutbe dinlemek isteyen Müslümanlar, Cuma günleri camiler yerine açık alanlarda namaz kılarak, Kürtçe hutbe dinliyordu. Bir süre sonra, sivil cuma namazı kıldıran ve Kürtçe hutbe okuyan birçok imam soruşturmaya maruz kalmış bazıları tutuklanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu