OrtadoğuYaşam

Türkiye gireriz derken Kamışlı’ya Rus jetleri geldi

Rusya bölgede varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu nedenle, Türkiye’yi kuzeyden, Irak’ı doğudan sınırlayan Kamışlı şehrinin stratejik coğrafi konumundan yararlanıyor.

Rus Hava Kuvvetleri, yeni bir Rus hava kuvvetleri askeri üssü ve Suriye kıyısındaki Lazkiye kentindeki Khmeimim hava üssünden sonra Suriye içindeki en büyük ikinci Rus üssünü kurmak amacıyla Kamışlı Uluslararası Havalimanı’nı genişletmeye başladı.

Ülkenin parçalanmaması için çaba gösterdikleri belirtilen üç devletten Türkiye ve Rusya’nın arasındaki ihtilafların baş gösterdiği ifade ediliyor.

Rusya, tüm grupların silahlardan arınarak Şam yönetimine karşı gelmemesini istiyor.

Türkiye ise Şam yönetiminin uygulamalarıyla halkına zulmetmesine karşı çıkıyor.

Bilindiği gibi Suriye’de yabancı güç anlamında sadece Rusya, İran ve Türkiye bulunmuyor.

Amerika başta olmak üzere bazı batılı ülkelerde var.

Ancak Rusya’nın Fırat’ın batısını, ABD’nin ise Fırat’ın doğusundaki bölgede etkin olduğu öteden beri biliniyor.

ABD ağırlıklı olarak Kürtleri destekleyip silah ve eğitim yardımında bulunurken Rusya ise Beşşar Esad yönetimine var gücüyle yardım ediyor.

Rusya ve ABD’nin Suriye konusunda uzlaştıkları ifade ediliyordu.

Bunu doğrulayacak bir gelişmenin yaşandığı ifade edildi.

ABD’nin hakim olduğu Suriye’nin doğusunda Rusya askeri uçaklarıyla “Burada ben de varım” mesajı verdi.

Lübnan gazetesi El Ahbar’a konuşan kaynaklar, Rusya’nın ABD güçlerinin çekilmesinden sonra doğan boşluğu, ABD birliklerinin ayrıldığı alanı kapatabilecek askeri altyapı oluşturarak ve ABD güçlerinin yapmakta olduğu görevleri yerine getirerek doldurmaya çalıştığını vurguladı.

Aynı kaynaklar, Rusya’nın Türkiye ile Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) karşı yeni bir askeri harekat tehdidi nedeniyle bir çatışmaya hazırlık yaptığı iddiasını da yalanladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu