Yaşam

Fırat Üniversitesinden Kürt akademisyene soruşturma

Fırat Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan akademisyen Hifzullah Kutum hakkında, sosyal medya üzerinden paylaştığı “Eylül Devrimi” mesajı ve Mele Mustafa Barzani görseli nedeniyle soruşturma açıldı. Kutum, yaptığının ne idari ne de disiplin açısından bir suç teşkil etmediğini belirterek soruşturmaya tepki gösterdi.

Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, 14 Eylül 2021’de sosyal medya hesabı üzerinden “Şoreşa İlone hemu Kurdan piroz be, Biji Kürdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) şeklinde paylaşımda bulunduğu için hakkında üniversite dekanı tarafından soruşturma açıldı.

Kutum’a İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından gönderilen “uyarı” yazısında, “15.09.2021 tarhinde tarafımıza açılan 84446 sayılı soruşturma sonucunda “UYARMA” cezası almış bulunmaktasınız” ifadelerine yer verildi.

Rektör vekili aynı tarihte Doç. Dr. İzzet Taşar’a gönderidiği yazıda ise Hifzullah Kutum hakkında açılan soruşturmada görevli olduğu ve konuyla ilgili gerekli incelemenin sonucunda düzenlenen raporun 30 gün içerisinde Dekanlığa sunulması istendi.

Bunun üzerine soruşturmacı İzzet Taşar ise Kutum’a 17 Eylül 2021 tarihinde İİBF dekanlığı yüksek lisans odasında soruşturma için hazır bulunması için tebligatta bulundu.

“Ülkücü şikayet etti”

Rûdaw’a konuşan Kutum, uzun zamandır Kürt araştırmaları yaptığını ve Kürt bilinci artan bir akademisyen olduğunu belirterek, şunları söyledi.

 “Kadı Muhammed’den de Mele Mustafa Barzani’den de etkilenen bir insanım. Eylül Devrimi münasebeti ile twitter, whatsap ve instagramımda Eylül Devrimi’ni tebrik eden bir mesaj yayımladım. Paylaştığım görselimde Kürdistan bayrağı Ala Rengin’i ve nemir Mele Mustafa Barzani bulunuyor. Altına da ‘Şoreşa İlone hemu Kurdan piroz be, Biji Kürdistan’ diye yazdım. Daha sonra okulumda ülkücü olarak bilinen Ali Sırrı Yılmaz beni CİMER’e şikayet edeceğini belirterek Dekan Kenan Peker’e şikayette bulunmuş. Ardından hakkımda soruşturma açıldı. Soruşturma yürütüldü, İzzet Taşer tarafından yürütülen soruşturma neticesinde bana kınama cezası verildi.

“Mele Mustafa Barzani Kürtlerin önemli bir lideridir”

Yaptığım paylaşım benim özgürlük alanımda. Benim düşüncemi, duygularımı, hür ifademi belirten bir şeydir. Kriminal bir durum değil. İdari soruşturmaya konu olacak disiplin suçu yönü yok, adli bir yönü de yok. Bugün özerk de olsa Kürdistan diye bir devlet var. Yaşasın Kürdistan demek suç değildir. Mele Mustafa Barzani Kürtlerin önemli bir lideridir. Bugün Kürdistan devletini yönetenlerin dedesidir, babasıdır. Ala Rengin de Kürdistan bayrağıdır. Bunlar tarihin ve Kürtlerin gerçekliğidir. Burada suç teşkil eden bir şey yok.”

“Tehdit aldım”

Ayrıca tehditler de aldığını dile getiren  Hifzullah Kutum, “Ülkücü camiadan birileri benim tanıdıklarımı aramış, beni döveceklerini, sindirmeye çalışacaklarını belirtmişler. Ben bu tehditler nedeniyle geri adım atmadım, atmam da. Çünkü özgür bir bireyim ve yaptığım şeylerin sorumluluklarını kaldırabilecek bir insanım” dedi.

Soruşturmaya yazılı yanıt verdi

Hifzulllah Kutum, 17 Eylül 2021 tarihinde soruşturmaya yazılı olarak verdiği yanıtta, sözkonusu paylaşımların kendisine ait olduğunu ifade etti.

Hakkınızda yapılan şikâyet ve resen başlatılan disiplin soruşturmasına da yanıt veren Kutum, paylaşımdaki amacının Kürdistan Bölgesi’nin özerkliğini kazanmasında çok önemli bir rol oynayan Eylül Devrimi’ni anmak ve kutlamak olduğunu belirtti.

Eylül Devrimi’nin Irak’ta dönemin baskıcı totaliter yönetimine karşı Ölümsüz Lider Mele Mustafa Barzani liderliğinde başlatılan halk ayaklanması olduğunu ve Kürdistan Bölgesi’nin kurulması ve Saddam Hüseyin’in devrilmesine kadar geçen süreci ifade ettiğini belirten Kutum, Kürdistan Demokrat Partisi’nin kurucu lideri Mustafa Barzani’nin Kürdistan Bölgesi eski Başkanı Mesud Barzani’nin babası ve şu anki Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de dedesi olduğunui tüm Kürtler için önemli ve saygıdeğer bir şahsiyet olduğunu ifade etti.

Görseldeki Kürdistan bayrağının bugün Kürdistan Bölgesi’nin resmi bağrağı olduğunu “Alaya Kürdistane” ya da “Ala Rengin” olarak bilindiğini belirten Kutum, görselin altında yer alan Kürtçe yazılan “Şoreşa İlone Hemu Kürdan Pîroz Be Biji Kürdistan” metninin anlamının da, “Tüm Kürtlerin Eylül Devrimi Kutlu Olsun Yaşasın Kürdistan” şeklinde olduğunu yazdı.

Görselde yer alan ifadelerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içermediğini kaydeden Hifzullah Kutum, Türkiye ve Kürdistan Bölgesi Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda görselde yer alan Kürdistan ifadesi ve Kürdistan Bayrağının kullanıldığına dikkat çekti.Kaynak:Rudaw

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu