Politika

AKP MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt’tan “Kürdistan” sözü nedeniyle gözaltı ve soruşturmaya tepki

Siirt’in Kurtalan İlçesi’nde İYİ Parti lideri Meral Akşener ile sohbet ederken, “Burası Kürdistan’dır, ama Meclis’te inkar ediliyor” dediği için sabaha karşı evine yapılan baskında gözaltına alınan ve dün akşam serbest bırakılan Cemil Taşkesen olayı ile ilgili Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) ilk ve tek tepki Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Abdurahman Kurt’tan geldi.

Önce sosyal medya hesabından tepkisini dile getiren Kurt, daha sonra Medyascope’a konuştu ve “Şiddete çağrı ve şiddet olmadığı sürece insanlar her şeyi konuşmalıdır” dedi.

Kurtalan İlçesi’nde oturan ve ilçeyi ziyaret eden İYİ Parti lideri Akşener ile girdiği “Kürdistan” diyalogu nedeniyle sabaha karşı evine düzenlenen baskınla “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla gözaltına alınan Cemil Taşkesen, dün (29 Ekim) akşam saatlerinde çıkarıldığı adliyede verdiği ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Açılan soruşturma ve gözaltına tepkiler devam ederken, AKP’den ilk ve tek tepki eski milletvekili ve MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt’tan geldi.

İlk tepkisini sosyal medya hesabından paylaşan Kurt, mesajında önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce Meclis’teki bir konuşması sırasında, içerisinde “Kürdistan eyaleti” ile “Lazistan eyaleti” sözlerinin geçtiği videoyu paylaşarak, “Siirt’te bir vatandaşımızın oldukça medeni bir üslup ile düşüncesini ifade etmesine gösterilen aşırı tavır neyin alameti? Kim bu tavrı ne adına seriliyor? Tarihi gerçekleri yok etmeye çalışmak nedir?” diye sordu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu