Dünya

Trump, Meksika sınırındaki göçmenlere yönelik “Çok sert davranacağız “

 Donald Trump, göç kısıtlamalarının kontrol altına alınması konusuna yönelik ekonomik tedbirler alacağını belirterek, “Çin veya başka bir ülke kötü davranırsa muazzam bir ekonomik güce sahip oluruz ve çok ağır tarifeler denilen şeylerimiz olur” açıklamasını yaptı.

Bu yılın sonlarında yapılacak başkanlık seçimlerinde Biden’la yarışacak olan Trump, kamuoyu yoklamalarının gösterdiği bir konuda seçim kredisi elde etme arayışının bir parçası olarak, ABD’ye göçmen akışını kontrol etmeyen ülkelere ücret uygulama tehdidinde bulundu.

Çin ve Orta Doğu ülkelerinden gelen göçmenler de dahil Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki Phoenix, Arizona şehrinde gerçekleştirilen toplantıya katılanlardan biri, Trump’a güney sınırından Amerika Birleşik Devletleri’ne giren insan akışını durdurmak için ne yapacağını sordu.

Soruna çözüm bulmak için ekonomik önlemler alacağını doğrulayan Trump, “Çin’in ya da başka bir ülkenin kötü davranması halinde muazzam bir ekonomik güce sahip oluruz ve çok ağır gümrük vergileri denilen şeylerimiz olur” açıklamasını yaptı.

Büyüklüğü veya niteliğine ilişkin ayrıntı vermeden, “Çok sert davranacağız ve eğer bir ülke düzgün davranmazsa büyük gümrük vergileri uygulayacağız” diye ekledi.

Biden geçtiğimiz Salı günü, Trump’a karşı yeniden seçilme mücadelesindeki siyasi zayıflıklarından birini gidermek amacıyla Meksika sınırında “güvenliği” kontrol etmek amacıyla göçmenlerin girişine yeni kısıtlamalar getirmeye karar verdiğini duyurmuştu.

Bu karar, Demokrat bir başkanın şimdiye kadar aldığı en zor kararlardan biri çünkü onu Trump’ın savunduğu göç politikalarına yaklaştırıyor.

Genellikle ırk, din, milliyet, siyasi görüş veya belirli bir sosyal gruba mensubiyet nedeniyle zarar görme veya zulüm görme riskiyle karşı karşıya olmaları durumunda sığınma talebinde bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giren göçmenler için geçerlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu