Ortadoğu

Suriye muhalefeti yazılı olarak çocukları askere almama sözü verdi

 Suriye gibi savaşın harap ettiği bir ülkede çocukların askere alınması en çetrefilli konu olmaya devam ediyor ve savaşın kanını durdurmaya yönelik tüm diplomatik ve insani çabaları baltalıyor.

Uluslararası insani yardım topluluğu, yalnızca Suriye’deki , özellikle çatışma bölgelerindeki çocukları kurtarmak ve onları kuzey Suriye’de devam eden çatışmalardan korumakla kalmıyor, aynı zamanda onları şiddetli çatışmaların ateşinde piyon olmaktan kurtarmaya yönelik girişimleri de artık sona erdi. bunların çoğu on yıl önce savaşın fırınına girdi.

Savaşın yıktığı bir ülke olan Suriye’de çocukların askere alınması en çetrefilli konu olmaya devam ediyor ve savaşın kanını durdurmaya ve devam eden savaş değirmenini durdurmaya yönelik tüm diplomatik ve insani çabaları boşa çıkarıyor. -Çocuklar ve Silahlı Çatışma Generali, krizin devamını önleyen bir eylem planı anlaşması imzalayarak bu krize girmeyi başardı.

İmzacılar kimler?

Independent Arabia’nın haberinde, 2004 tarihli 1539 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı ve sonraki kararları uyarınca anlaşma, çocukların askere alınmasını, kullanılmasını, öldürülmesini ve sakatlanmasını sona erdirmek ve önlemek amacıyla (muhalefetteki Ulusal Ordu, Ahrar el-Şam ve İslam Ordusu) ve onlarla müttefik olan lejyon ve grupların imzalanmasını içeriyordu.

Plan anlaşmasına ilişkin açıklamaya göre, anlaşmaya “Muhalefet Ulusal Ordusundan Hasan El-Hamada, Ahrar El-Şam’dan Emir El-Şeyh ve Ceyş El-İslam’dan Muhammed Dawara katılarak imza attı. Genel Sekreterin Çocuklar ve Silahlı Çatışmalardan Sorumlu Özel Temsilcisi, Birleşmiş Milletler adına 3 Haziran’da imzalandı.

Suriye silahlı muhalefetinin askeri güçleri, çocukların askere alınması, kullanılması, öldürülmesi ve sakat bırakılmasına son verilmesi ve önlenmesi, bu konuda komuta emirleri çıkarılması, saflarında bulunan çocukların tespit edilerek serbest bırakılması, önleyici, koruyucu ve disiplin tedbirlerinin oluşturulması konusunda kararlıdır. çocukların işe alınmasıyla ilgili.

3_(72).jpg

Açıklamada, “Eylem planı, imzalandıktan sonra muhalefetteki Milli Ordu ve ona bağlı gruplara katılan veya ayrılan yeni gruplara uygulanacaktır.” denildi.

Buna karşılık Gamba, “Bu eylem planının imzalanması çocukları korumaya yönelik cesaret verici bir adım olsa da, tam olarak uygulanması onların korunmasına yönelik somut sonuçlara ulaşmak açısından hayati önem taşıyacak” diyerek, ülkede sürdürülebilir barışın sağlanması için 2015 tarihli 2254 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı ile tüm tarafları bu doğrultuda siyasi bir çözüme ulaşmak için çalışmaya çağırdı.

Çocuğun korunması bir görevdir

Bu bağlamda Hakikat ve Adalet İçin Suriyeliler’in daha önce yayınladığı bir raporda, 2023 yılında 29’u erkek ve kadın olmak üzere 52 çocuğun askere alındığı ortaya konmuştu. Raporda, çocukların silah altına alınmasının Sosyal Şart’ın ihlali anlamına geldiğine dikkat çekilmişti. Kuzeydoğu Suriye’de 23 Aralık 2023’te kadın ve çocuk haklarını içeren sözleşme yayınlandı.

Birleşmiş Milletler ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Özerk Yönetim’e bağlı Çocukları Silahlı Çatışmalardan Koruma Dairesi’nin kurulmasına imza attı ve bunu, çocukların Suriye’den uzaklaştırılmasını öngören Çocuk Koruma Kanunu’nun çıkarılması izledi.

Hakikat ve Adalet için Suriyeliler örgütünün başkanı Bassam Al-Ahmad, “muhalefetteki Ulusal Ordu, ona bağlı gruplar veya diğerleriyle” bu tür anlaşmaların imzalanmasının, çocukların silah altına alınması ve yalanlamalarla ilgili daha önce ihlallerin varlığına işaret ettiğine inanıyor Onların kaçınma ve raporlar buna dahil olduklarını kanıtladı, “Çatışmanın 14. yılına girdikten sonra, bu on yılın birçok operasyonun gerçekleştiği anlamına geliyor.”

Al-Ahmad, “Bağımsız Arabistan” dergisine verdiği röportajda şunları ekledi: “Anlaşmanın ciddiyeti, sonuçta yalnızca izleme çerçevesindedir ve Suriye Demokratik Güçleri olayında, bu durum gerçekleştiğinde rakamların değişebileceği söylenebilir.” Özerk bölgelerdeki Devrimci Gençlik Hareketi de dahil olmak üzere, Özerk Yönetim bölgelerinde bu durum kesin ve tamamen sona ermedi.

Örgütün başkanı, bu anlaşmanın uluslararası toplumla daha uyumlu görünmesi için “Muhalefet Milli Ordusu”nun propaganda programı kapsamına girdiğini göz ardı etmiyor ve bunun Türk hükümetinin baskısı altında olmasını bekliyor. Askerî polisin yükümlülüklerinin bulunduğunu ifade ederek, “Eğer uygulanırsa uygulaması sınırlı olacaktır” diye ekliyor.

Konuşmasına şöyle devam etti: “Anlaşma tam anlamıyla uygulanırsa bu durum çocukların hayatlarına da olumlu yansıyacaktır. Şunu bilmelisiniz ki, bazı çocuklar işe alınırken işletme yetkilileri kasıtlı olarak onların kişisel kimliklerini tahrif ediyor ve yaşlarını büyütüyorlar. Savaşan grupların içine yerleştirilmiş ve bu bilgi, silahlı çatışmanın taraflarının çalışmaları ve sürekli ihlal yöntemleriyle ilgili kapsamlı deneyimlerden sonra doğrulanmıştır; uluslararası yasaların uygulanmasına yönelik bir taahhüt bulunmamakta ve telif hakları ve işkence devam etmektedir. Yargıdan, askeri polisten önce de, sonra da durmadı.”

Öte yandan muhaliflerin kontrolündeki bölgelerdeki sözde “Suriye Geçici Hükümeti”ndeki Savunma Bakanlığı, eylem planının imzalanmasını uluslararası hukuka, insan haklarına ve uluslararası insani yardıma bağlılığı artırma çabalarının bir parçası olarak değerlendirdi. kanun.

“Geçici hükümetin” başkanı Abdul Rahman Mustafa, bu eylem planını “son olmayacak, daha ziyade hepimizin katılımcı ve etkili bir şekilde çalışmasını gerektiren gelecekteki adımlara açılan bir kapıyı temsil eden önemli bir adım” olarak yorumladı. biçim.”

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin IŞİD’e karşı savaşında stratejik müttefiki olan Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) savunmuş ve Haziran 2023’te yaptığı açıklamada, Suriye’de çağrıya yanıt veren tek silahlı grubun SDG olduğunu belirtmişti. Birleşmiş Milletler’in çocukların asker olarak kullanılmasına son vermesi.

Savaş sonucunda Suriye şehirlerinin tamamı harabeye döndü (Bağımsız Arabistan)

O dönemde çocuk koruma ofislerinden biri olan Nodem Shiro’nun sözcüsü, şikayet mekanizmasından bahsetmiş ve ofisin 2023’ün ilk beş ayında 20 şikayet aldığını, “Suriye Demokrat Partisi” saflarında dört reşit olmayan çocuğun bulunduğunu söylemişti. Güçler” diyerek ailelerinin yanına döndüler.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Mirjana Spolijaric ise silahlı çatışmalarda çocukların korunmasına yönelik daha fazla çaba gösterilmesi için kapsamın hala açık olduğunu belirterek, brifinginde şunları kaydetti: “Herkese anlamlı koruma sağlanmalı. Silahlı kuvvetler ve silahlı gruplar tarafından silah altına alınan çocukların serbest bırakılması ve geri gönderilmesine yönelik çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır.”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkilisi daha önceki bir konuşmasında, “çocuk askerlerin serbest bırakılması ve topluma yeniden entegrasyonları için en iyi çıkarları sağlamak amacıyla rehberlik sağlayan Paris İlkelerinin benimsenmesi ve bunların uygulanması için gerekli adımların atılması” çağrısında bulundu. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu