Ekonomi

Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi

Çin’den ithal edilen binek araçlar için ilave gümrük vergisinde değişikliğe gidildi.

Buna göre mevcutta elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40 ilave gümrük vergisi artık tüm yakıt türleri için uygulanacak.

Böylece hem ilave gümrük vergisi uygulanan araç türleri (8703 Gtip no kapsamında) yeni ve kullanılmış olarak artarak detaylandırılırken hem de en düşük ilave gümrük vergisi 7 bin 000 dolara çıkartılmış olacak.

Mevcutta sadece elektrikli otomobiller için uygulanan yüzde 40 ilave gümrük vergisi, tüm yakıt türlerindeki araçlar için geçerli olacak.

Yeni vergi uygulaması 07 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. İlave gümrük vergisi uygulaması; Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda listelenen motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunları aksam, parça ve aksesuarlarının tamamı için geçerli olacak.

Uygulama, silindir hacmi fark etmeksizin; içten yanmalı motorla çalışan otomobiller ile elektrik motorlu otomobilleri ve elektrikli araç bataryalarını da kapsıyor. Geçen ayın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri de Çin menşeli elektrikli araç ve güneş hücreleri için uyguladığı gümrük vergisini katlayarak artırmıştı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu