Ortadoğu

Suriye muhalefetinden İstanbul’da kritik toplantı

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Suriyeli muhalif gruplar ile Suriye hükumeti hükümeti arasında uzlaşma mesajının ardından Suriye’nin kuzeyi ile Rojava’da Türkiye destekli muhalif gruplar yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere İstanbul’da bir araya geldi.

Türkiye destekli Suriyeli muhalefetin siyasi kanadı, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından yaşanan gelişmeleri görüşmek üzere İstanbul’da toplandığı belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Suriyeli muhalif gruplar ile Suriye hükumeti hükümeti arasında uzlaşma mesajının ardından Suriye’nin kuzeyi ile Rojava’da Türkiye destekli muhalif grupların kontrolündeki bölgelerde protesto gösterileri düzenlenişti.

Bu gelişmelerin ardından Türkiye destekli Suriye muhalefetinin temsilcileri İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının sonucuna ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Türkiye sahada ateşkesin muhafaza edilmesinde ve Astana ve Cenevre süreçleri vasıtasıyla Anayasa Komitesi’nin kurulmasında öncü rol oynamış, muhalefete ve Müzakere Heyetine siyasi süreçte tam destek vermiştir. Halihazırda, rejimin ayak sürümesi nedeniyle bu süreç ilerlememektedir. Sayın Bakanımızın dün ifade ettiği hususlar da buna işaret etmektedir” açıklamasını yaptı.

Suriye Milli Ordusu ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da gösterileri “provokasyon” diye niteleyerek kınama mesajları yayımladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu