Politika

Davutoğlu’ndan Ankara – Şam ilişkisi yorumu: Putin’in baskısıyla görüşüyor

Türkiye ile Suriye arasında arılan normalleşme adımlarını değerlendiren Gelecek partisi lideri Davutoğlu “Siyasi görüşmelerin siyasi bir amaçları olması lazım” dedi. “Böyle bir ihtimalin tek nedeni var” ifadesini kullanan Davutoğlu, Suriye rejiminin politikalarını değiştirmediğini vurgulayarak “Böyle bir görüşme ihtimalinin ortaya çıkmasının tek nedeni vardır. Sayın Putin’in uyguladığı pres. Rusya’nın ve Putin’in talepleri yönünde Türkiye’nin bir zorlanması var. Ben bunu doğru görmem” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara-Şam arasında barış ihtimalini değerlendirdi. “Siyasi görüşmelerin siyasi amaçları olması lazım” diyen Davutoğlu Medyascope’ta Ruşen Çakır’a şu açıklamaları yaptı:

“Rusya, Türkiye’yi Suriye rejimini meşrulaştıracak şekilde görüştürmeye çalışıyor. Siyasi görüşmelerin siyasi bir amaçları olması lazım. Suriye-Türkiye ilişkileri neden durdu? Son görüşmeyi Şam’da Esad ile ben yapmıştım. O günden bugüne Suriye rejimi kendi halkına karşı kimyasal silah kullandı. Kendi halkıyla problemli bir rejim o günden bugüne dış destekle ayakta durmaya çalışıyor ve milyonlarca insanı Türkiye’ye sürmüş.

“Putin’in zorlaması var”

Böyle bir ihtimalin tek nedeni var. Bir rejim tutumunu değiştirmiştir. Halkıyla barışma iradesi gösteriyordur. Böyle bir işaret yok. Rejim, Suriye topraklarını kontrol ediyordur. Tüm toprakları ve görüşünce netice alınacaktır. Fiilen Suriye’yi kontrol edebiliyor mu? Etmiyor. Türkiye’ye dönük herhangi bir olumlu mesajı var mı rejimin. Bu veriler ortada değilken böyle bir görüşme ihtimalinin ortaya çıkmasının tek nedeni vardır. Sayın Putin’in uyguladığı pres. Rusya’nın ve Putin’in talepleri yönünde Türkiye’nin bir zorlanması var. Ben bunu doğru görmem.

“PKK’ya kızabiliriz, ama Suriye Kürtlerini dışlamamamız lazım”

Suriye politikasının hamasetten arınması lazım. Suriye’deki Kürtleri, Arapları asla dışlamamak lazım. Rejime kızabilirsiniz ama Aleviler Suriyelilerin asli unsurudur. O yüzden dışlamamak lazım. PKK’ya kızabiliriz, haklı sebebimiz var ama Suriye Kürtlerini topluca karşımıza almamamız lazım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu