Yaşam

Provokatif paylaşıma 7 sınır dışı

Bir sokak röportajında vatandaşın ‘Ben muz yiyemiyorum, kilolarca muz alıyorlar’ sözünü tiye alan göçmenler hakkında sınır dışı edilme kararı alındı...

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sosyal medyada yayılan “muz yeme” içerikli videolarla ilgili bir açıklama yayımladı.

Bir sokak röportajında mültecilerin Türkiyelilerden daha iyi ekonomik olanaklara sahip olduğunu savunan bir kişinin “Ben muz yiyemiyorum, onlar kilolarca muz alıyorlar” şeklindeki sözleri üzerine, Suriyeli olduğu söylenen bazı sosyal medya kullanıcıları muz yedikleri paylaşımlar yapmışlardı.

Göç İdaresi’nin açıklaması ise şöyle:

“Bir sokak röportajında yer alan ‘Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…’ söylemi sonrası yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı “muz yeme” eylemi içerikli video ve paylaşımın dolaşıma sokulduğu görülmüştür.

“Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin

tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır.

“Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

“Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

https://www.youtube.com/watch?v=zV7DQpxvxc4

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu