Yaşam

Kuraklık nedeniyle Türkiye’de tahıl risk altında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan bir tahmin, kuraklık nedeniyle ülke genelinde mahsul üretiminde yakın bir düşüşe ilişkin endişeleri artırdı.

Elde edilen veriler, tahıl ürünleri üretiminin bu yıl geçen yıla göre yüzde 15 azalarak 31,6 milyon ton civarında olacağını gösteriyor.

Buğday üretiminin yüzde 13,9 azalarak 17,7 milyon tona, arpa üretiminin yüzde 30,7 azalarak 5,8 milyon tona, çavdar üretiminin yüzde 32,4 azalarak 200.000 tona ve yulaf üretiminin yüzde 9,1 azalarak 286 bin tona düşmesi bekleniyor.

Üretimdeki düşüşün nedeni kış ve ilkbahar mevsimleri ile bazı illerde halen devam eden kuraklıklardır,sıcaklıkların mevsim normallernin üstüne olup yağmurun yağmamasıdır.

Yağışların hem miktarlarında hem de dönemlerinde bir değişiklik söz konusu. Aşırı yağışları ve aşırı uzun yağışsız dönemleri görmeye başladık. Bitkisel üretim için önemli olan bitkinin fenolojik dönemi boyunca gerekli gördüğü zamanlarda ve gerekli miktardaki yağışı alması. İklim değişikliğinin tarımsal üretime en büyük sıkıntısı bitkinin gerçekten su ihtiyacı olan dönemlerde yeterli miktarlarda yağmurun yağmaması. Bakıyorsunuz, bir sel felaketi yaşıyoruz. Bir günde, bir ayda yağması gereken yağış düşüyor. Ya da bir ay, iki ay, üç ay boyunca hiç yağış yağmıyor. Problem burada çıkıyor. Çünkü zamansız gelen yağışların bitkiler üzerinde ne yazık ki bir faydası yok. Direkt yüzey akışa geçiyor,bu durumda bitki yeterli suyu alamıyor.

Yem sanayisinde kullanılan arpanın büyük oranda kıtlığı,fiyat artışı ile doğru orantılı.Bu da hayvancılıkla geçimini sağlayan çiftçinin yarınını endişeli hale getiriyor.

Şu anda ekim mevsiminde olan hububat ve bakliyat için gübre tehlikesi henüz tahminlerde yer almıyor ancak artan gübre fiyatlarının gelecek yılın verimini de düşüreceği tahmin ediliyor.

Diyarbakır’ın güneydoğusundaki Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu da kuraklığın üretim verimliliğini doğrudan etkilediğini vurguladı.

“Bölge bir arpa üretim yatağı ama kuraklıktan etkilendi. Üstelik gübre yeterince verilmezse sorun daha da büyüyecektir. Bu ciddi bir tehdit” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu