Connect with us

Politika

Selvi’den ‘Erdoğan Kürt seçmenden en fazla oy alan bir lider’ ama diyerek uyardı

“Erdoğan Kürt seçmenden en fazla oy alan bir lider ama ayrıca HDP seçmeninden de oy alabiliyordu”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Areda Survey’in son seçim anketinin sonuçlarını köşesinde paylaştı. 

Selvi, ankete katılanların yüzde 48.8’inin hükümeti, yüzde 35.9’unun muhalefeti işaret ettiğini söyleyen Selvi, şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonun yüzde 80’i aştığı bir ortamda halk ekonomiyle ilgili sorunları muhalefet çözer demiyorsa, 6’lı masanın şapkayı önüne koyup düşünmesi lazım. Biz neden güven veremiyoruz sorusuna cevap aramaları gerekiyor. 20 yıllık AK Parti iktidarında ilk kez böyle bir ekonomik sıkıntı yaşandı. Zamlar, hayat pahalılığı ve enflasyon en çok AK Parti’nin oy aldığı kesimleri etkiledi. Erdoğan dışında hiçbir lider buna dayanamazdı. Ama halk muhalefete yönelmedi. Tam aksine Erdoğan’ın samimi çabaları nedeniyle seçmende, ‘Çözerse yine Reis çözer’ duygusu oluştu.” 

“AK Parti dikkat” 

AKP’nin yüzde 36,6; CHP’nin yüzde 24,4 oranında oy aldığını söyleyen Selvi, “Bu veriler CHP birinci parti çıkıyor yorumlarını desteklemiyor. CHP yerinde sayıyor” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçim anketinde yüzde 47.9 oy aldığını söyleyen Selvi, AKP’ye Kürt seçmen konusunda da uyarıda bulundu:

“Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili sonuçların detaylarına girmek istiyorum. Erdoğan CHP’den yüzde 2.1, MHP’den yüzde 66.1 oranında destek alırken İYİ Parti seçmeninin yüzde 4.5’i de Erdoğan’a oy veriyor. Erdoğan HDP seçmeninin de oyunu alabilen bir liderdi. Dörtte bir oranında oy alıyordu. Ama bu araştırmada HDP seçmeni oy vermiyor. Kürt seçmenle HDP seçmeni aynı değil. Erdoğan Kürt seçmenden en fazla oy alan bir lider. Ama ayrıca HDP seçmeninden de oy alabiliyordu. Bu sorunun mercek altına alınması gerekiyor. HDP seçmeni Mansur Yavaş’a oy vermiyor ama Kılıçdaroğlu’na destek yüzde 15.7 seviyesinde.”

Yazının tamamı:

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir