Connect with us

Yaşam

TMMOB Diyarbakır: Fabrika Mahallesi’nin satışını durdurun

 TMMOB Diyarbakır şubesi, kayyım tarafından yönetilen Yenişehir Belediyesi’nin Fabrika Mahallesi’ni satışa çıkarması kararı ile ilgili hukuki süreç başlattıklarını açıkladı.

Türk Maden ve Mühendisleri Odası (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Yenişehir Belediyesi kayyımının yaklaşık 380 hanelik Fabrika Mahallesi’ni satışa çıkarmasına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan TMMOB İKK Sözcüsü Ferit Kahraman, kentsel dönüşüm sürecinde halkın mağdur edildiğine dikkat çekerek, bu uygulamanın hendek çatışmalarının ardından başladığına ve bu durumun mağduriyete yol açtığına dikkat çekti.

Kahraman, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ işbirliği ile on binlerce vatandaşın mağdur edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“2016 yılında halkın iradesi ile seçilen belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyımlar atanması ve belediyelerin kayyım pratiği ile gasp edilmiş olması, kentsel dönüşüme bölge açısından farklı uygulamalar getirmiştir. Merkezi hükümetin gücünü arkasına alarak hukuksuz uygulamalarla süreçler zorbalıkla işletilmiş, halk iletişim kuracağı yöneticiler bulamadığı için kaderine terk edilerek mağdur edilmiştir. 2012 yılında uygulamaya konulan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a dayandırılarak, söz konusu kanun ile Suriçi’ndeki mahaller ile birlikte, Bağlar ilçesi Kaynartepe, Sur ilçesi Ben u Sen ve Fiskaya Mahalleleri ve Yenişehir ilçesi Fabrika mahallesi (Parsel Kayıtları Dokuzçeltik Mahallesi olarak geçen)  dönüşüm kapsamına alınmış, Yenişehir ilçesi Yolaltı Mahallesi de rezerv yapı alanı olarak ilan edilmiştir. Kentteki sosyal dokuyu ve demografik yapıyı değiştirme odaklı bu rantsal dönüşümler sonucu Suriçi bölgesindeki halkın mağduriyetine çözüm üretemeyenler Kaynartepe ve Fiskaya Mahallelerindeki halkı da mağdur etmiştir ve etmeye devam etmektedir.”

Kahraman, kentsel dönüşümün belli çevreler açısından “rant kapısına dönüştürüldüğünü” bu şekilde doğal yaşam alanları, tarihi ve kültürel değerlerin “çılgın projelerle talan edildiğini” söyledi.

Yenişehir Belediyesi’nin Fabrika Mahallesi’ndeki böyle bir adımı hayata geçmek istendiğini ifade eden Kahraman, “Fabrika mahallesi (Parsel Kayıtları Dokuzçeltik Mahallesi), cami dahil yaklaşık 50 dönümlük alanın tamamının, Üçkuyu mahallesinde de 2 parselin satışıdır. Fabrika mahallesindeki hazineye ait alan rayiç bedel üzerinden (cüzi bir ücret karşılığında) kentsel yenileme alanı olarak kayyım ile yönetilen Yenişehir Belediyesi’ne devredilmiştir” dedi.

Kahraman, şu bilgileri paylaştı:

“Kayyım belediyesi tarafından, daha önce halkın yerinden edilmeyeceği, herkese konutuna karşılık belli bir ücret karşılığında konut yapılacağı sözleri verilmesine rağmen, kendisine devri yapılan 30004 ada 2-3 parsel, 30006 ada 2 parsel ile 30007 ada 1 parsel olmak üzere toplam 4 parsel ve 49.878,64 m2 alan satışa çıkarılmıştır. 07.09.2022 tarihinde ihale ilanı verilen mahalle, 20.09.2022 tarihinde satılmak istenmektedir. Yaklaşık 45 yıldır bu mahallede yaşayan halkın yerinde konut verme sorunu çözülemeden satışının yapılmak istenmesi, halkın göçe zorlanması kabul edilemez mağduriyetler doğuracaktır. Ayrıca, mahallede İmar barışı yasası kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan yurttaşlar olup, ilgili kanun gereği satış önceliğinin bunlara verilmesi gerekirken kanuni süreçlerin işletilmemesi suç teşkil etmektedir. Hazine tarafından cüzi olarak belediye devri yapılan bu mahallenin aynı koşullarda orada yaşayan halka satışının yapılmaması, birilerine peşkeş çekileceğini göstermektedir. Yaratılmak istenilen rant alanlarıyla bölgede yaşayan halkı yerinden ederek görece daha yüksek gelir gruplarına hitap eden, yer yer yoğunluk artışları öngören, kentli için bölgede tanımlanması zorunlu olan kamusal alanlardan ya mahrum edilerek ya da bu alanların büyüklüklerinin küçültülerek daha fazla imar alanı yaratmak dışında hiçbir kaygı güdülmeyen bu planlama anlayışının hukuken bir karşılığı yoktur.”

İhalenin iptali için hukuki süreç başlattıklarını belirteren Kahraman, bu haksız uygulamalardan vazgeçilmesi çağırısında bulunarak, “İhalenin iptali için bütün hukuki girişimleri başlattığımızı kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir