Makaleler

Selvi: Kılıçdaroğlu’nun koltuğu tehlikede

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, hafta sonu yapılacak olan CHP kongresiyle ilgili olarak, ”Kılıçdaroğlu en fazla 100 oy farkıyla kazanır” deniliyor. Ben ondan da emin değilim. Çok az bir farkla kazanırsa şükretsin”

Selvi, Kılıçdaroğlu açısından siyasi hayatının en kritik kongresi olacağını belirterek  ”Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasındaki makas iyice daraldı. Özgür Özel adaylığını açıkladığında “En fazla 400 oy alır” deniliyordu. Kılıçdaroğlu ile aralarında en az 300 oy farkından söz ediliyordu. Ama Kılıçdaroğlu’nun İstanbul kongresini kaybetmesinden sonra rüzgâr tersine döndü. Şimdi, “Kılıçdaroğlu en fazla 100 oy farkıyla kazanır” deniliyor. Ben ondan da emin değilim. Çok az bir farkla kazanırsa şükretsin.” ifadelerine yer verdi.

İmamoğlu’nun treni kaçırdığını söyleyen Selvi yazısında şöyle devam etti:

Neden böyle söylüyorum?

1- CHP’de değişim talebi çok güçlü. Partide Kılıçdaroğlu’nun seçim kazandıracağına inanç kalmamış.

2- Kılıçdaroğlu kalsın diyen az, gitsin diyen çok. Tek sorun Kılıçdaroğlu değişmeli diyenler, Özgür Özel gelsin demiyor.

3- Ekrem İmamoğlu aday olsaydı fark atarak kazanırdı.

Bana göre Ekrem İmamoğlu yeterince cesur olmadığı için hem cumhurbaşkanı adaylığı trenini kaçırdı hem CHP genel başkanlığı fırsatını değerlendiremedi.

Ama ekibine göre İmamoğlu önce İstanbul’u kazanacak sonra 2028’de cumhurbaşkanı adayı olacak.

Tabii İstanbul seçimini kazanırsa.

İKİ KRİTİK HATA

Kurultaya giderken Kılıçdaroğlu iki büyük hata yaptı.

1– İstanbul seçimlerini kaybetti.

2- Divan Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’na önerdi.

DİVAN BAŞKANLIĞI KOZU

Seçimli kongrelerde Divan Başkanlığı için kıran kırana mücadele verilir. Çünkü Divan Başkanlığı’nı kazanan seçimin yarısını kazanmış olur. Kılıçdaroğlu bunu altın tepsi içinde İmamoğlu’na sundu. Böylece değişimciler kurultayda en kritik mevzilerden birini ele geçirmiş oldular. Bu durum salonda Özgür Özel’in lehine işler. Kılıçdaroğlu’na,”Ekrem İmamoğlu Divan Başkanı olursa tarafsız kalma adına salonda delegeleri etkileyemez” denilmiş. O da buna inanmış. Kılıçdaroğlu yanıldığını 24 saat sonra fark etti. Çünkü Ekrem İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden 24 saat sonra Özgür Özel’i desteklediğini açıkladı. Hani Divan Başkanı olursa tarafsız olacaktı?

Ha bir de o görüşmeye ilişkin bir not aktarmak istiyorum.

İMAMOĞLU’NUN PARMAĞI

Ahlatlıbel’deki görüşmede sanki Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun karşısında çok saygılı bir şekilde duruyor. İmamoğlu ise işaret parmağını Kılıçdaroğlu’nun göğsüne doğru uzatmış talimat veriyor. Roller değişmiş gibi. İmamoğlu CHP Genel Başkanı, Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı gibi. O fotoğraf CHP’de rahatsızlık konusu oldu. Özellikle de Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerin arasında.

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu