Connect with us

Makaleler

Savaşın ayırdığı Suriyeli iki kardeş altı yıl sonra İstanbul’da birbirine kavuştu

İnsan hakları aktivisti Ömer Alshogre, Suriye’deki savaş sebebiyle ayrı kaldığı kardeşine 6 yıl sonra İstanbul Havalimanı’nda kavuştu.

Ömer Alshogre, 2011’de katıldığı gösteri yüzünden 15 yaşında hapse atıldı ve üç yıl hapishanede işkence gördü. Türkiye’ye sığınan annesinin ödediği rüşvetle cezaevinden çıkıp önce Türkiye’ye kaçtı, sonra Ege denizini botla aşıp İsveç’e gitti. TED ve BM’de yaptığı konuşmalarla yaşadıklarını anlatıp bütün dünyanın dikkatini çekti. İsveç kralından ödül aldı. Artık ünlü bir insan hakları aktivisti olan Ömer Alshogre, altı yıldır ayrı kaldığı kız kardeşine ise dün İstanbul Havalimanı’nda kavuştu: “Savaş bizi 6 yıl ayırdı, bugün yine beraberiz.”

Alshogre, o anların görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

Serbestiyet’ten Mustafa Ali Akyol’un haberine göre;bu görüntüler, sadece birbirinden altı yıl uzak kalmış iki kardeşin buluşmasından öte anlamlar içeriyordu.

Çünkü Ömer Alshogre, Suriye’deki hapishanelerden kurtulan ve burada yaşadıklarını uluslararası kamuoyuna anlatabilecek imkana sahip olan sınırlı sayıdaki Suriyeliden biri.

1995’te doğduğu Suriye’de henüz 15 yaşındayken, 2010 yılında hükümet karşıtı bir protestoya katıldığı gerekçesiyle tutuklandı. Bir süre hapiste kaldıktan sonra serbest bırakılan Alshogre, 2011-2013 yılları arasında Esad rejimi tarafından yedi kez daha tutuklandı.

16 Kasım 2012’de kuzenlerini ziyaret ederken rejim güçleri, Beşir, Nour ve Reşad ile birlikte Ömer’i de tutukladı. Beşir ve Reşat hapishanede hayatını kaybetti. Ömer de üç yıl boyunca hapis yattı; elektrik verilmesi, kablo ve metal çubuklarla dövülmesi ve tırnaklarının sökülmesi dahil olmak üzere türlü işkencelere maruz kaldı.

Ömer Alshogre’nin hayatının dönüm noktası, Türkiye’ye sığınan  annesinin insan kaçakçılarına oğlunu Türkiye’ye kaçırmaları için 15 bin Euro ödemesiyle gerçekleşti. Sahte bir infazın ardından hapishaneden çıkartılan Ömer, o zamanlar açlık ve tüberküloz nedeniyle sadece 34 kiloydu.

Önce Türkiye’ye gelen Alshogre, rejimden kaçan ve tıbbi tedavi görmesi gereken bir mülteci olarak Avrupa’ya gitti. İsveç’te varlıklı bir aileye koruyucu çocuk oldu; burada İngilizce, Norveççe ve İsveççe öğrendi. Liseden mezun oldu.

Suriye hükümetinin insan hakları ihlallerini ve kendi tecrübelerini dünyaya anlatan bir aktivist oldu.

Yaptığı TED konuşmaları ile ismini duyuran Ömer, Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşma ile dünya çapında tanındı.

Suriye rejimine karşı dâvâ açabilmeleri için Alman avukat ve savcıların yanı sıra Avrupa’nın ​​savaş suçları müfettişlerine de ifade verdi.

Alshogre’ye merhameti, cesareti ve güçlü insanlık değerleri nedeniyle Nisan 2020’de İsveç Kralı tarafından Pusula Gülü Bursu verildi.

Omar Alshogre, uluslararası medya kuruluşlarına yazdığı makalelerde Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerini anlatıyor.

En son Washington Post’a “Squid Game neden bana Suriye’de hapishanede geçen yıllarımı hatırlatıyor” başlıklı bir yazı yazmıştı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir