Genel

Hulisi Akar’dan Neçirvan Barzani ile görüşmeye ilişkin değerlendirme

Hulisi Akar, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile gerçekleşen görüşmelere dair sorulan soruyu yanıtlarken Münih konferansı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Neçirvan Barzani ile görüşmeye ilişkin Hulusi Akar’dan değerlendirme

Akar, Münih Güvenlik Konferansı kapsamında Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile gerçekleşen görüşmelere dair gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı sonrası Almanya’ya geçtiğini ifade eden Akar, Münih Güvenlik Konferansı’nın küresel ve bölgesel güvenlik sorunlarının tartışıldığı dünya çapında bir organizasyon olduğunu belirtti.

Bir gazetecinin Almanya Savunma Bakanlığı görevine getirilen Christine Lambrecht ile görüşmesine ilişkin sorusu üzerine Akar, “Son derece olumlu, yapıcı bir görüşme oldu. Görüşmemizin hem ülkelerimize hem NATO ittifakına önemli katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum” görüşünü paylaştı.

Öte yandan Başkan Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani ile Akar arasında da Münih’te konferans çerçevesinde görüşmeler yapılmıştı.

 ‘OLUMLU, YAPICI GÖRÜŞME OLDU

Akar’a, bu görüşmeler ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile yaptığı görüşme hakkında da soru yöneltildi

Türkiye’nin komşularının sınırlarına saygılı olduğunu söyleyen Akar şöyle konuştu:

“Bununla birlikte sınırlarımızın, halkımızın, ülkemizin güvenliğini sağlamak için en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim herhangi bir şekilde orada operasyon yapmamız komşularımıza saygısızlık değil. Biz bilakis oraya yardımcı olmak istiyoruz. Bir an önce oralarda nizamı, intizamı, sükuneti, barışı bozan bu terör unsurlarının ayıklanmasına gayret gösteriyoruz. Bu manada hem Dışişleri Bakanı Hüseyin, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani hem de IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile yaptığımız görüşmelerde de bu konuda hepimiz mutabıkız.

Teröre karşı mücadele ve bundan bir an önce kurtulma konusunda hepimiz mutabıkız. Ben kendilerine çok açık ve net bir şekilde şunu ifade ettim: ’40 yıldan beri mücadele ediyoruz. Artık bundan bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Bunun için de terörist neredeyse hedefimiz orası’ ilkemizi kendilerine hatırlattık.

Burada hem Türkiye’nin görüşlerini ifade etme imkanı bulduklarını hem de ikili görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildiren Akar, “Terör örgütleri PKK/YPG’nin yanı sıra DEAŞ, FETÖ ile yaptığımız mücadelenin ne anlama geldiğini, dost ve müttefiklerimizden neler beklediğimizi de Güvenlik Konferansı sırasında dile getirme fırsatı bulduk.” diye konuştu. Konferansın bu kapsamda çok yararlı geçtiğini aktaran Akar, konferans sırasında Savunma Politikaları ve İnovasyon Forumu’nda da bir konuşma yaptığını hatırlattı.

Öte yandan Bakan Akar, Brüksel’de NATO Savunma Bakanları Toplantısı ile başlayan ardından Münih’te Güvenlik Konferansı ile devam eden 4 günlük yoğun programında çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirdi. NATO Karargahı’ndaki toplantılara katılan Akar, bunun yanı sıra İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu, Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks, Estonya Savunma Bakanı Kalle Laanet, Kuzey Makedonla Savunma Bakanı Slavjanka Petrovska ve Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ile ikili görüşmeler yaptı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de bir araya gelen Bakan Akar, Türkiye ve Yunanistan arasında gerilim yaşanan bir dönemde sürpriz bir görüşmeye de imza attı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ile önceden planlanmayan bir görüşme yapan Akar, sonrasında yaptığı açıklamada buluşmayı “olumlu ve yapıcı” olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu