Dünya

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 19’uncu günü

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal saldırıları 19’uncu gününe girdi. Rus birliklerinin başkent Kiev’e yönelik ilerleyişi devam ederken, iki ülke arasındaki müzakere görüşmelerinin dördüncü turundan da sonuç çıkmadı.

Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında gerçekleştirilen müzakerelerin 4’üncü turu sona erdi. Müzakerelerin yarın devam edeceği belirtildi.

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın NATO topraklarını vurması durumunda, NATO’nun buna “tam gücüyle” karşılık vereceği konusunda uyardı. Sullivan, böyle bir durumun NATO’nun 5’inci maddesini tetikleyeceğini vurguladı.

Günün öne çıkan olayları:

  • Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Mariupol şehrinin çevresindeki yerleşim yerlerinde bulunan Ukrayna güçlerinin yok edildiğini ve tahliyeler için şehre otobüslerin geldiğini duyurdu.
  • Üst düzey bir ABD’li savunma yetkilisi gazetecilere verdiği brifingde, Rusya’nın Ukrayna’daki ilerlemesinin ‘neredeyse tamamının durduğunu’ söyledi.
  • Reuters’ın aktardığına göre Harkiv’in belediye başkanı, kente Rusya kuvvetleri tarafından sürekli saldırıldığını söyledi. Ulusal televizyona konuşan Ihor Terekhov, Rus birliklerinin merkez ilçelere ateş açtığını ve çok sayıda can kaybına yol açtığını söyledi.
  • Ukrayna’nın kuzeyindeki Rivne bölgesinin valisi Vitali Koval, bir televizyon kulesine düzenlenen hava saldırısında en az dokuz kişinin öldüğünü ve dokuz kişinin de yaralandığını söyledi.
  • Rus birlikleri, aynı zamanda Kiev’deki Antonov uçak fabrikasına da saldırdı. En az iki kişi öldü, yedi kişi yaralandı.
  • Ukrayna başsavcılığı, işgalin başlangıcından bu yana 90 çocuğun öldüğünü açıkladı. Açıklamada, “En fazla kurban Kiev, Harkiv, Donetsk, Çernitsiv, Sumi, Herson, Mikolayiv ve Jitomir bölgelerinde” dendi.
  • Kuşatma altındaki Mariupol şehrinden 160 arabalık bir konvoy sivilleri tahliye etti.
  • Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Rusya’nın üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nden derhal ihraç edilmesini istediklerini belirtti.
  • Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rus nükleer kuvvetlerinin yüksek alarma geçirilmesi emrini ‘iğrenç bir gelişme’ olarak niteledi. BM genel sekreteri, Ukrayna’ya insani yardım için 40 milyon dolar daha tahsis edileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu