Connect with us

Dünya

Almanya, Ukraynalı kadın mültecilerin fuhuş çetelerinin eline düşmemesi için uyarıda bulundu

Almanya’nın başkenti Berlin’deki eyalet yönetimi, Ukrayna’dan gelen mültecileri, şehir merkezindeki tren garı etrafında kendilerine konut ve nakit para vaadinde bulunan çetelere karşı uyardı.

Eyaletin Ukraynalı mülteciler için oluşturulan resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Ukrayna’dan kaçan mültecileri fuhuş yapmaya ve yasa dışı yollara yönlendirmeye çalışan çetelerin merkez tren garı etrafına yuvalanabileceği uyarısında bulunuldu.

Euronews’te yer alan habere göre Açıklamada, “Berlin merkez garı etrafında savaştan kaçan mültecilerden faydalanmaya çalışan suçluların olabileceğine dikkat edin.” denildi.

Tren garı etrafına Alman, Rus ve Ukrayna dillerinden konulan afişlerde, tek başına yolculuk yapan kadın ve gençlerin şüpheli kişilerin yardımlarını kabul etmemeleri istendi.

Berlin polisi, şu ana kadar mülteci kadınların tuzağa düşürülüp fuhuş için zorlandıklarına dair ellerinde somut bir delil olmadığını aktardı.about:blank

Bu aybaşında Ukraynalı ilk mülteci kafilesi Berlin’e gelmeye başladığında çok sayıda Alman aile, tren garına gidip bu kişileri evlerinde ağırlamak için davette bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde 300 bine yakın özel konut sahibinin, Ukraynalı mülteci ağırlamak için başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

Mültecilere yardım etmek isteyenler tren garına gitmesin”

Alman yetkililer, evlerinde müsait odası olanların tren garlarına gidip kendileri şahsen mültecileri evlerine davet etmek yerine yetkililerle koordinasyon içindeki resmi internet siteleri aracığıyla bunu gerçekleştirmesini tavsiye ediyor.

Berlin polisinin de merkez tren garı etrafında güvenlik önlemlerini arttırdığı belirtilirken, çok sayıda sivil polisin nöbet tuttuğu aktarıldı.

Bu arada uluslararası insani yardım kuruluşu “World Vision” Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden çok sayıda Ukraynalı mülteci kadının insan tacirleri tarafından fuhuş batağına çekilebileceği uyarısında bulundu.

World Vision Doğu Avrupa Sorumlusu Eleanor Monbiot, yaptığı açıklamada, “İnsan tacirlerinin hedefinde olan kadınların sayısı katlanarak artıyor.” diyerek endişesini dile getirdi.

‘İNSAN TACİRLERİNİN HEDEFİNDE OLAN KADINLARIN SAYISI KATLANARAK ARTIYOR’

Bu arada uluslararası insani yardım kuruluşu “World Vision” Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden çok sayıda Ukraynalı mülteci kadının insan tacirleri tarafından fuhuş batağına çekilebileceği uyarısında bulundu. World Vision Doğu Avrupa Sorumlusu Eleanor Monbiot, yaptığı açıklamada, “İnsan tacirlerinin hedefinde olan kadınların sayısı katlanarak artıyor.” diyerek endişesini dile getirdi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir