Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Kazımi’nin ziyareti Kürdistan Bölgesi’ne sunduğu güçlü desteğin kendisi

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi’nin Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaretin, dünkü füze saldırısının ardından Kürdistan Bölgesi’ne sunduğu güçlü desteğin ifadesi olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani dün öğleden sonra Mustafa Kazimi ve beraberindeki  heyeti kabul etti.

Görüşmeye dair Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda İran Devrim Muhafızları’nın başkent Erbil’e düzenlediği füze saldırısı ele alındı.

Taraflar, saldırının Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini ve Irak’ın güvenlik ve istikrarına yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Irak Başbakanı Kazımi görüşmede, Rudaw’ın aktardığına göre saldırıdan derin üzüntü duyduğunu yineleyerek, Kürdistan Bölgesi’ne destek vermek için Erbil’e geldiğini söyledi.

Başkan Neçirvan Barzani de Kürdistan Bölgesi’nde hiçbir İsrail üssü olmadığını ve İsrail üssünün hedef alındığı yönündeki açıklamaların meşruiyetinin bulunmadığını kaydetti.

Neçirvan Barzani, Kazımi’ye Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret ederek verdiği destek ve dayanışma için teşekkür etti.

Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin istikrarlı bir bölge olduğunu ve bu istikrarın mutlaka korunacağını yineledi.

Taraflar, Irak Federal Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin girişimleri ile kurulacak olan Ortak Komite aracılığıyla saldırı hakkında soruşturma yürütülmesi, soruşturmanın sonuçlarının kamuoyuna açıklanması ve tüm tarafların bilgilendirilmesi konularında mutabık kaldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu