Politika

Prof. Dr. Yağan: Bahçeli’ye göre her bir Kürd ‘terörist’ mi?

 MHP lideri Bahçeli’nin CHP lideri Kılıçdaroğlu’na “DNA testi önermesini” değerlendiren Prof. Dr. Aziz Yağan, “Her bir Kürdü PKK ile eşdeğer tutan, dayatan bu anlayış MHP ve PKK’nin ortak görüşü, politikası mıdır?” diye sordu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için “Kendi DNA testini yaptırırsan, ölen teröristin test sonuçlarını da görmüş ve anlamış olursun” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında görüşlerini dile getiren Prof. Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Direktörü Dr. Aziz Yağan, “Kemal Kılıçdaroğlu ve ölen PKK’linin DNA sonuçlarının tek ortak noktası Kürdlükleri olabilir. Devlet Bahçeli de bunu bilmekte ve bu ortaklığa vurgu yapmaktadır. Her bir Kürdü PKK’li gibi göstermek PKK’nin ve Öcalan’ı iradesi ilan etmiş siyasilerin ortak çabasıdır, Bahçeli’nin sözleri ile de benzeşmektedir” dedi.

“Bu yargı bölgesi dışında yaşayan Kürdler için ciddi bir risktir”

“Her bir Kürdü PKK ile eşdeğer tutan, dayatan bu anlayış MHP ve PKK’nin ortak görüşü, politikası mıdır?” diye soran Yağan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu yargı bölgesi dışında yaşayan Kürdler için ciddi bir risktir, tedirginlik verecektir. Bu algı, bir Kürdün kimliğini saklamasına neden olabilir.

Bu yaklaşım, Kürt olmayan herkese Kürtlerin kriminalize bir toplum olduğunu düşündürebilir, pekiştirebilir. Bizler bu yaklaşıma karşı çıkıyoruz. Bahçeli’nin bu ifadesine açıklık getirmesi yerinde olacaktır. Hatta her bir siyasi parti bu konuda görüşünü belirtebilir.

Bu yaklaşımın okul kültüründe yer edinmesine karşı dikkatli olunmalıdır. Özellikle bölgesi dışında öğrenime devam eden Kürt öğrencilerine böyle yaklaşıldığında öğrencilerin ve ebeveynlerin daha hassas ve ilgili olmaları gerekmektedir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu