Makaleler

PKK karşıtı Kürtlerin duruşu…

Kürt hareketi açısından yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Kürt siyasetçiler şimdiye kadar PKK’nın Türkiye’de şiddeti devam ettirmesini onaylamamakla beraber PKK ile tartışmaya girmiyor, geri çekiliyorlardı. Bu kez farklı oldu. Özellikle Kürt seçmenlerin, hatta geniş bir Türk seçmen kitlesinin de sempatiyle baktığı Demirtaş’ın bu duruşu, Kürt hareketinin içindeki huzursuzluğu, arayışları göstermesi bakımından ciddiye alınmalıdır.diyen Oral Çalışlar’ın yazısının devamını aktaralım:

İki kadın bombacıyı PKK’nın gönderdiği ortaya çıkınca, “Yine neler oluyor?” sorusu kafaları karıştırdı. Öte yandan bu saldırı girişimine yönelik tepkiler, bazı konuların yeniden tartışılmasını sağladı. Kürt siyaseti ilk sayılabilecek yeni gelişmelere tanık oldu. En çarpıcı davranış Selahattin Demirtaş’tan geldi. Kürt siyasi hareketinin etkili ismi Demirtaş, saldırı girişimine başından itibaren net bir tutum aldı. Saldırıyı kınadı.

HDP eş başkanları Buldan ve Sancar da aynı yönde açıklamalar yaptılar. PKK, onları hedef alan ağır ifadeler kullanarak tehditkar bir karşı açıklama yaptı. Demirtaş, hiç duraksamadan, bu şiddet eylemini ikinci kez kınadı. Bu tavrını her türlü tehdit ve tehlikeyi göze alarak sürdüreceğini de ifade etti. Buldan ve Sancar, daha sonra başka bir açıklama yaptılar mı, tutumlarını değiştirdiler mi? Ben rastlamadım.

Kürt siyasetinde kritik eşik

Kürt hareketi açısından yeni bir durumla karşı karşıya olduğumuz söylenebilir. Kürt siyasetçiler şimdiye kadar PKK’nın Türkiye’de şiddeti devam ettirmesini onaylamamakla beraber PKK ile tartışmaya girmiyor, geri çekiliyorlardı. Bu kez farklı oldu. Özellikle Kürt seçmenlerin, hatta geniş bir Türk seçmen kitlesinin de sempatiyle baktığı Demirtaş’ın bu duruşu, Kürt hareketinin içindeki huzursuzluğu, arayışları göstermesi bakımından ciddiye alınmalıdır.

Bu yeni durumun Türkiye’deki siyasi gelişmeleri etkileyecek sonuçları olacaktır. PKK’nın şiddete başvurması, terör eylemlerine girişmesi, Kürtlerin bu kez açıktan tepki göstermesini beraberinde getirebilir. Bence son olayda Kürtler, PKK’ya “Yeter artık” mesajı vermişlerdir. Demirtaş’ın sosyal medyada aldığı büyük destek dikkate değer. Son çare olarak “PKK aktörünün” devreye sokulabileceğini hesaplayanlar, bunun pek bir getirisi olmayacağını da hissetmiş olmalı.

Mersin’deki bombalamanın ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Bedrettin Gündeş’in polis ifadesini okudum. Gündeş’in sorgusu, devletin de artık bu meselede bir güncelleme yapması gereğini ortaya koyuyor. Şiddetle ilgisi olmayan, çözüm için belli ağırlık oluşturabilecek insanları siyasi hesapların sonucu olarak tutuklamak bir sonuç getirmiyor.

Yazının tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu