Yaşam

Prof. Dr. Okan Tüysüz herkesin sorduğu soruya yanıt verdi: Niçin bu kadar çok sallanıyoruz?

Prof. Dr. Okan Tüysüz, sosyal medya hesabında “Niçin bu kadar çok sallanıyoruz?” sorusuna yanıt verdi.

AFAD’ın açıklamlarına göre bugün Kayseri, Sivas, Kaş ve Marmara’da depremler meydana geldi. Prof. Dr. Okan Tüysüz, sosyal medya hesabında “Niçin bu kadar çok sallanıyoruz?” sorusunu gündeme getirdi. Prof. Dr. Tüysüz’ün açıklamaları şöyle:

* “Ayaklarımızın altındaki dünya bizlerin sandığı gibi cansız bir varlık değil. Kayalar da hareket ediyor, ancak bizlerin fark edemeyeceği kadar yavaş. Tırnağımızın uzaması gibi, ancak ondan da yavaş.

* Arap yarımadası Anadolu’yu senede 15 mm kadar bir hızla kuzeye doğru itekliyor hem de milyonlarca yıldır. Kuzeye gidemeyen Anadolu’da Kuzey ve Doğu Anadolu Fayları tarafından batıya doğru hareket ettiriliyor. 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük depremde Doğu Anadolu Fayı’nın batı tarafı 3 ile 8m arasında batıya kaydı. (Harita Sylvain Barbot). Batıda Girit güneyinde ise Afrika Anadolu’yu kendine çekiyor, senede birkaç cm hızla. Bu çekme yüzünden Ege Denizi ve Ege bölgemiz kuzey güney yönünde çekilip genişliyor.

Resim
* Bu yüzden Ege’de graben dediğimiz çöküntü alanları oluşmuş, bunlar hala da genişlemeye devam ediyor. İşte tüm bu hareketler Anadolu’yu oluşturan kayaları sürekli sıkıştırıyor, çekiyor ya da yana doğru kaydırıyor.

*Bu hareketler sonucunda faylar oluyor, faylar da depremleri oluşturuyor. Depremler bu coğrafyada insanlar yokken de oldu, insan nesli yok olduktan sonra da var olmaya devam edecek. Biz de mecburen faylarla birlikte yaşayacağız.” (Kısa Dalga)


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu