Analiz

‘Kürt oyları’ için yeni adım sinyali

AKP’li kurmayların, partilerinin seçimden önce Kürtlere yönelik yeni adımlar atılabileceğini belirterek “Dindar Kürtleri yeniden kazanmamız lazım” dediği belirtildi.

Altılı Masa’nın 2 Mart’taki toplantısında İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına itirazıyla başlayan krizin, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarının “cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmesi taahhüdü” formülüyle aşılması, iktidar cephesinde de yankı buldu.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre AKP’li kurmaylar, bu süreçte özellikle HDP’nin Millet İttifakı’na yönelik tavrının izlenmesi gerektiğine işaret etti.

AK Parti kurmayları bu süreçte özellikle HDP’nin Millet İttifakı’na yönelik tavrının izlenmesi gerektiğine işaret ederken, AK Parti’nin Kürt seçmene yönelik yeni adımları gündemine alabileceği sinyalini veriyor. Kurmaylar, “Bölge vekillerini çok iyi dinlememiz ve özellikle dindar Kürtleri yeniden kazanmamız lazım. Bu adımlar ‘MHP’ye rağmen’ değil bizim atacağımız adımlar olmalı. Bölgeden doğru vekil adayları çıkarmamız, söylemle ilgili özel olarak çalışmamız, kayyumlarla ilgili yanlış okumaların önüne geçmemiz, HDP’yi doğrudan PKK ile ilişkilendiren dili esnetmemiz gerekiyor” diyor.

AKP’liler, şartların kendi aleyhine olmadığını, ittifakın ciddi hasar aldığını belirterek Kılıçdaroğlu’nu ‘çok iyi bir aday’ olarak tanımlayarak bu hamlenin bir hasar toparlama hamlesi olduğunu ve bu durum onların kısmen lehine olduğunu, Belediye başkanları formülü olmasaydı da Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş sahaya birlikte çıkacaklardı. O nedenle oluşan bu yeni durum sonrası da bizim için değişen birşey olmayacak” değerlendirmesini yapıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu