Makaleler

Öcalan’ı İmralı’ya diri diri kaç kez gömdüler

“İmralı’daki ele başına kafa tutan Edirne’deki eski eş başkanın, girdiği angajman, yeni gelişmelere gebe”

Yeni Şafak yazarı Hasan Öztürk, Abdullah Öcalan ile PKK ve HDP arasında yaşandığı ifade edilen görüş ayrılıklarını köşesine taşıdı.

Öztürk, bugünkü köşe yazısında İmralı Zabıtları’ndan da bazı kesimler aktararak PKK’nın Öcalan’ı birçok kez “diri diri gömdüğünü” söyledi.

Öztürk, yazısının “Edirne’nin angajmanları, HDP ve PKK içinde yeni gelişmelere gebe” başlıklı kısmında da şu ifadeleri kullandı:

  • 2019 İstanbul’da yenilenen seçimlerin hemen öncesinde, Öcalan’ın bir akademisyen eliyle gönderdiği mektup ortaya çıktı. Mektuptan daha önce haberdar olan HDP’nin eski eş başkanı Edirne’deki cezaevinden alelacele peş peşe tivitler atarak pozisyon aldı. O gün yaşanan tablo, yine İmralı, Kandil ve Edirne arasındaki savaşın göstergesiydi! Kendi aralarındaki güç savaşını kim kazanacak merak ediyoruz. Çünkü, İmralı’daki ele başına kafa tutan Edirne’deki eski eş başkanın, girdiği angajman, yeni gelişmelere gebe. Takipteyiz

Hasan Öztürk’ün yazısı şöyle:

Bu köşede defalarca dile getirdiğimiz bir gerçek, bugün bir kez daha gündemimizde. Hatırlayanlar olacaktır muhakkak, “Çözüm süreci” masasının PKK tarafından tekmelendiği günlerde dillendirdiğimiz ve defalarca bu köşeye taşıdığımız iddiamız şuydu:

“Kandil ve HDP, PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ı İmralı’ya diri diri gömdü!”

İddiamızın birçok ispatı var. Ama önce bugünkü durumu özetleyelim.

HDP’ye yönelik kapatma davası parti içinde ve PKK’da tartışma konusu.

Geçtiğimiz günlerde Ayhan Bilgen’in partiden ayrılırken yaptığı eleştiriler sadece ona ait değil, parti içinde epeyce destekçisi var.

Öte yandan HDP milletvekili Semra Güzel’in terörist sözlüsüyle PKK kampındaki görüntüsü ortaya çıktı. HDP’nin kapatma davası yeniden hatırlandı. Ve HDP’lilere yönelik dokunulmazlık dosyaları Semra Güzel başta olmak üzere Meclis gündemine yeniden geldi.

Tam da böyle bir ortamda Cumhurbaşkanı Erdoğan son grup toplantısında terör örgütü elebaşı ile eski eş başkan arasındaki güç mücadelesine atıf yaptı.

O zaman size kısaca HDP ve PKK’nın Öcalan’ı İmralı’ya diri diri gömdüğünün kısa tarihçesini hatırlatayım.

İMRALI İLE EDİRNE ARASINDAKİ GÜÇ MÜCADELESİNİN KISA TARİHÇESİ

1 Aralık 2015’te PKK terör örgütünün İran’a yakınlığıyla bilinen elebaşlarından Cemil Bayık konuştu ve HDP’nin 1 Kasım 2015’te Meclis’e girmesinin arkasındaki gücün PKK olduğunu söyledi.

O gün Bayık, başka bir şey daha söyledi. Ne HDP’nin ne de İmralı’daki PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın “çekilin” kararı veremeyeceğini de…

Bayık’ın 2015’teki bu açıklaması “Önder” dedikleri Abdullah Öcalan’ı İmralı’ya canlı canlı gömdüklerinin deliliydi.

17 Mayıs 2019’da yazdığımız, “Kandil Öcalan’ı bir kez daha İmralı’ya gömmek istedi” başlıklı yazının sonunda “Önümüzdeki günlerde Kandil, İmralı, HDP arasındaki mücadelenin şiddetleneceğini tahmin ediyoruz” tespitinde bulunmuştuk.

Yanılmadığımız 2019 Haziran’ında “mektup krizi” ile ortaya çıktı. İmralı’da Öcalan ile görüşen bir akademisyen kamuoyu ile bir mektup paylaştı. Mektuba cevap, Edirne’den geldi! Edirne’de tutuklu eski eş başkan Demirtaş’ın iradesi, HDP seçmeninde PKK elebaşı Öcalan’ın önüne geçmiş oldu. Bir kez daha ama bu kez HDP tarafından Öcalan, İmralı’ya diri diri gömüldü.

“ONURSAL BAŞKAN” DEYİP KENARA ATTILAR

Her defasında, terör örgütü üzerindeki otoritesini göstermek için “muhatap alınmak isteyen” Öcalan’ı, “Onursal Başkan”, “İradesi elinden alınmış, özgür düşünemeyen tutsak” gibi ifadelerle boşa çıkarmak için hem Kandil hem HDP sözcüleri büyük çaba sarf etti.

Yazının devamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu