Ortadoğu

Suriye: İranlı Şii milisler YPG bölgesinde varlığını giderek artırıyor

İran için savaşan Şii milislerin Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Kamışlı bölgesinde varlığını artırdığı bildirildi.

İran için savaşan Şii milislerin Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Kamışlı bölgesinde varlığını artırdığı bildirildi.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre, İran ve Lübnan Hizbullah Hareketi’ne bağlı Şii milisler, PKK’nın Suriye yapılanması YPG kontrolündeki Kamışlı kentinde bulunan rejim üssünde konuşlanmalarını artırıyor.

Suriye’den haber aktarımı yapan Ayn el Furat haber sitesinin aktardığı bilgilere göre, Kamışlı kentinde bulunan rejim üssünde İranlı Şii milislerin kalabileceği ve askeri eğitimler yapabilecekleri yeni alanlar inşa ediliyor.

Kamışlı kentinde Beşar Esed rejimine bağlı olarak bulunan “Tartub Alayı”nın bu kapsamda genişletilme çalışmalarına günler öncesinden başlanıldığı ifade edildi.

Özellikle Suriye’nin doğusundaki Deyrizor bölgesi kırsalında oldukça etkin olan İran destekli Şii milisler, Irak sınırındaki El Bukemal kasabasında etkin bir varlık gösteriyor.

Yerel kaynaklar Kamışlı kenti ve diğer bölgelerdeki İran destekli Şii milis grupların dikkat çekmemek için Beşar Esed rejimi güçleriyle aynı askeri üniformaları giydiğini ve aynı tip araçlar kullandığını aktarıyor.

YPG kontrolündeki Kamışlı kentinde ABD öncülüğündeki koalisyonun da aktif varlığı bulunuyor. Diğer yandan, kentteki rejim üssünde Rus askerlerinin de konuşlu olduğu biliniyor.

Lübnan Hizbullahı’nı 2012 yılından itibaren rejime destek olmak üzere Suriye’ye çağıran İran, ilerleyen yıllarda 15’e yakın silahlı grubu çeşitli adlar altında örgütleyerek kendi stratejik hedefleri doğrultusunda etkili bir şekilde kullanmıştır.

İran, Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından itibaren müttefiki Esad’ın iktidarını koruyabilmesi için her türlü çabayı göstermiş, adeta Suriye sorununu kendi iç meselesi olarak görmüştür. Başta Devrim Muhafızları Ordusu olmak üzere İran’ın istihbarat birimleri Suriye rejimine eğitim, istihbarat, örgütlenme gibi birçok alanda destek vermektedir. İran’ın oluşturduğu Şii milis gruplar aracılığıyla bölgedeki etkinliğini artırma çabaları başta Suriye olmak üzere bölgenin daha uzun yıllar istikrarsız kalma ihtimalini güçlendirmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu