Connect with us

Ortadoğu

Neçirvan Barzani: Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlar çözülmeden Irak’ta siyasi istikrar sağlanamaz

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani bugün Erbil’de Fransız Senatosu Dışişleri, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Sayın Christian Cambon ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın Fransa ile ilişkilerinin yanı sıra, taraflar arasında ortak işbirliğinin geliştirilmesi, Erbil-Bağdat ililşkileri, IŞİD’in Irak ve Suriye’de devam eden tehditleri ve Irak’taki siyasi durum konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Fransa’nın siyasi, askeri ve insani desteği nedeniyle şükranlarını ileten Neçirvan Barzani, özellikle Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Irak’ta ve genel olarak bölgede barış ve istikrar için gösterdiği çabalara değindi.

Irak’ın dostlarının sorunların çözümü için Kürdistan Bölgesi ve Irak ile işbirliği yapacaklarını umduğunu dile getiren Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlar çözülmeden Irak’ta siyasi istikrarın sağlanamayacağının da altını çizdi. Barzani, taraflar arasındaki sorunlarının çözümünün Irak’ta barış ve istikrarın anahtarı olduğunu söyledi.

Fransa’nın Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteğin devam edeceğini dile getiren senatör Cambon, Cumhurbaşkanı Macron ile Fransa Senatosu Başkanı’nın Neçirvan Barzani’ye selamlarını iletti.

Fransız senatör, ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ekonomi ve yatırım alanında ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Cambon ayrıca, Fransa’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde sorunların çözümü ve istikrarın sağlamanması için yardım etmeye hazır olduğu dile getirdi.

Görüşmede, Irak ile Kürdistan Bölgesi’nin komşu ülkelerle ilişkileri, IŞİD’e karşı mücadele, Kürdistan Bölgesi’ndeki Ezidi, Hristiyan ve diğer bileşenlerin durumu gibi konular da ele alındı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir