Makaleler

Mülteci bir çocuğa nasıl öğretilir?

Ukrayna gibi savaşın parçaladığı ülkelerden gelen çocuklar genellikle yeni okullarında başarılı oluyor ve başarılı olmaya devam ediyor. Öğretmenler bunu nasıl yapıyor?

Doğu Londra’da bir okul müdürü olan Kulvarn Atwal, “Çocuklar, dili konuşmasalar bile birinin onları önemseyip önemsemediğini anlıyor” diyor. Çatışmalardan kaçan mülteci çocukları karşılama konusunda bol deneyime sahip olan Atwal bakın bu süreci nasıl anlatıyor.

Çocukların birbirleriyle yetişkinlerden çok daha hızlı bağlantı kurduğunu söylüyor. “Bazen çocuklara yetişkinlerin gözünden bakarız ama onlar yetişkinlerin gördüklerini görmezler. Ayrımcı önyargılar geliştirmediler, bu yüzden doğrudan konuya dalıyorlar.”

Yaz dönemi başlarken, birçok okul Rus işgalinden sonra Ukrayna’dan kaçan çocukları ağırlamaya hazırlanıyor . Bazı okullar için, özellikle kırsal alanlarda, mültecilere eğitim verme konusundaki ilk deneyimleri olabilir.

Atwal, yerel konseyine, okulun deneyiminden yararlanmak için Ilford’da 60 dilin konuşulduğu okulu olan Uphall ilkokuluna “mümkün olduğunca çok Ukraynalı çocuğu” götüreceğini söyledi. Ayrıca “çocuklarımıza bir şeyler yaptığımıza dair önemli bir mesaj göndermek” istediğini söylüyor.

İngilizce bilmeden gelen çocuklar için, genellikle travmatik deneyimlerden sonra, yeni bir ülkede yeni bir okula başlamak göz korkutucudur. Ama genellikle gelişmeye devam ederler. Eğitim sekreteri Nadhim Zahawi, dokuz yaşında Irak’tan İngilizce bilmeden geldi. Öğretmenler bu tür çocukların uyum sağlamalarına ve ilerleme kaydetmelerine nasıl yardımcı oluyor?

Atwal, “Buraya gelir gelmez onlara bir arkadaş, gün boyu onları destekleyen başka bir öğrenci veriyoruz” diyor. “Herkes gönüllü olmak ister. Bir sınıfa girerlerse ve çocuklar onlara bakmak için savaşıyorsa; bunu seviyorlar.”

Uphal, travma geçirmiş olabilecek çocuklara yardım eden bir duygusal okuryazarlık danışmanı istihdam ediyor. Bir çocuk çok fazla İngilizce konuşamıyorsa, danışman kızgın bir yüz gösteren resimli kartlar kullanacak ve “Hiç böyle hissettiniz mi?” Diye soracaktır.

Atwal, her çocuğa bir birey olarak davranılması gerektiğini vurgular. Bazıları ilk başta çok sessiz olacak ve her şeyi kabul edecek, “ama bu kendilerini güvende hissetmedikleri anlamına gelmiyor”.

Kulvarn Atwal, Uphall'ın sınıfında okul müdürü

“Bir ülkeden kaçan birçok çocuk çok eğitimli geçmişlerden geliyor” diyor. “Basında mülteci grupları görüyoruz ama her çocuğun kendi hikayesi var.”

Ocak ayında, Ukrayna’nın işgalinden bir ay önce, Atwal çok sayıda mülteci çocuğun yakınlardaki bir pansiyona yerleştirildiğini duydu. Onlara yer teklif etti ve aileleri onunla tanışmaya davet etti. İngilizce konuşmuyorlardı ve yaşadıklarıyla “açıkça travmatize oldular”. Ebeveynlerden bazıları savaş sonucu sakat kaldı. Kamu fonlarına erişimi olmayanların hiçbiri okula otobüs ücretini karşılayamazdı.

Bu yerinden edilmiş ailelerin çoğu için Atwal, çocuklarını her gün okula götürmenin pratik zorluklarının çok fazla olduğunu söylüyor. Ancak bir avuç çocuk katıldı ve mutlu bir şekilde yerleştiklerini söylüyor.

Yeni Ukraynalı çocukları karşılamaya hazırlanan öğretmenler sosyal medyada tavsiyeler paylaşıyor ve Schools of Sanctuary ağı gibi küçük hayır kurumlarından gelen yardım talepleri hızla artıyor.

University of Wolverhampton çok akademi tröstünün bir parçası olan Woodhouse ilkokulunun başkanı Oliver Wilson şöyle diyor: “En büyük şey sıcak bir karşılamadır.”

Wilson’ın okulu Suriye, Afganistan, Irak, İran ve Kongo’dan kaçan çocukları kaydetti. Çocuklar başlamadan önce, kendisi ve ekibiyle tanışmak için aileyi okula davet eder. Genellikle okulda bulunan bir ailenin bir üyesi olan bir tercüman yardım etmek için orada olacaktır. Wilson, yeni ailenin “korkunç bir yolculuk” geçirmiş ve “korkunç şeylere tanık olmuş” olabileceğine her zaman dikkat eder. Gülümsemeyi sağlamak gibi küçük bir şey yardımcı olabilir, diyor.

Yakın zamanda yeni bir mülteci katılmadan önce, aynı ülkeden bir çocuk kapısını çaldı ve ona etrafı gezdirip gezdiremeyeceğini sordu. Wilson, “Bütün ailesi destek sundu, büyük bir hoş geldin verdi, çünkü yeni olmanın nasıl bir his olduğunu biliyorlardı” diyor.

Ley Park Okulu, Stowmarket, Suffolk'un yapıtları.

Okulun ek dil [EAL] öğretmeni olarak uzman bir İngilizcesi var; bu, son 10 yılda finansman kesintileri nedeniyle birçok okulda eksik olan bir şey. İyi çalışan bir şey oyuncak bebek evini kullanmaktır: nesneleri işaret ederek ve oynayarak günlük pratik kelimeleri öğrenme şansı. Wilson şöyle diyor: “Onları tamamen yeni bir sistem ve dilde bir sınıfa koyup gelişmelerini bekleyemezsiniz. Onlara zaman, yetişkin sohbeti ve özgüven geliştirme fırsatı veriyoruz.”

Wilson, çocuklara yerleşmeleri, dili öğrenmeye başlamaları ve yas veya TSSB gibi zorlukların üstesinden gelmeye başlamaları için zaman verildiğinde, “akademik olarak gerçekten uçabileceklerini” söylüyor. Ama en önemli şeyin okulu güvenli ve sıcak bir yer bulmaları olduğunu söylüyor.

Mart ayında, tüm bir İtalyan okulunun iki yeni Ukraynalı sınıf arkadaşı gelirken alkışladığı bir video sosyal medyada viral oldu ve birçok kişi bunun onları ağlattığını söyledi.

Ancak Sığınak Okulları programı koordinatörü Megan Greenwood dikkatli olunması konusunda uyarıyor. “Büyük bir tantanalı karşılama, ülkede çok yeni olan ve kendini huzursuz hisseden biri için mutlaka yararlı olmayacaktır.”

Tavsiyesi: “Toplantıda sahneye yeni gelen bir çocuğu getirmeyin.” Sınıf arkadaşlarının Ukraynaca yazdığı işaretleri asmak gibi daha küçük, “daha az göze çarpan” hareketler öneriyor.

Schools of Sanctuary programı, Birleşik Krallık’ta kaçmak zorunda kalan çocukları desteklemek ve diğerlerini durumları hakkında eğitmek için 341 kreş, okul ve altıncı formları tanıdı. Greenwood, son zamanlarda Ukrayna için bir dayanışma gününde altıncı sınıf bir koleje gelen bir öğrenciyi anlatıyor. “Oradan geldiğini açıklamadılar ama geldiğinde çok duygulandı ve her yerde sarı ve mavi bayraklar vardı.”

Ukrayna bayrağı ile kart

Truro’daki Başpiskopos Benson ilkokulunun başkanı Helen Giblett, öğrencilerinin her birinin Ukrayna’nın ulusal çiçeği olan bir ayçiçeği diktiğini, okula katılan Ukraynalı çocuklara “onları karşılamaya ve desteklemeye hazır olduklarını” göstermek için yaptığını söyledi.

Okul birkaç yıl önce Suriyeli mültecileri kabul etti ve Giblett, bu çocukların bazılarının şimdi Ukrayna’daki savaşın onları öne çıkardığı için deneyimleriyle ilgili sorunları gündeme getirdiğini söylüyor. “Dinlemeye odaklanıyoruz” diyor. “Çoğu zaman çocuklar, çizim veya konuşma yoluyla olabilecek özel bir destek aldıklarını bile fark etmezler.”

Greenwood, bu çocukların her zaman başvurabilecekleri bir “güvenli kişiye” ve aynı zamanda basınçlarını azaltabilecekleri güvenli bir alana ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bazı okullarda mülteci desteğine liderlik eden bir öğretmen bulunur. Greenwood, “Bir çocuk sınıfta elini kaldırır ve bu öğretmeni görmek istediğini söylerse, tüm personel bunun ne anlama geldiğini anlar” diyor.

İngilizce eksikliği en belirgin engellerden biridir. Bir dil eğitimi yardım kuruluşu olan Bell Vakfı , mültecileri karşılama konusunda web seminerleri düzenliyor ve Ukraynalıları kabul eden okullara eğitim ve ücretsiz kaynaklar sunuyor. Hayır kurumunun stratejik eğitim danışmanı Silvana Richardson, çocukların altı yıl boyunca İngilizce dil desteğine ihtiyacı olduğunu söylüyor. “Mümkün olduğunca sınıfta olmalı, çocuklar akranlarıyla sosyalleşsin.”

Okullara çocuklara erkenden bazı temel duygusal dilleri öğretmelerini tavsiye ediyor, “böylece birisine yorgun, üzgün veya biraz zaman ayırmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyebilsinler”.

Suffolk’taki ilk kutsal alan okulu olmak için yeni başvuran Stowmarket, Wood Ley ilkokulunda 6. sınıf öğretmeni olan Jasmine Kay, yeni bir dile dalmanın yorucu olabileceğini söylüyor. “Beyin molalarına izin vermek ve oyun oynamak ve rahatlamak için ek zaman gerekli olabilir.”

Kay’in öğrencileri yakın zamanda yerel mülteci aileleri için kartlar yaptılar. Yeni çocukları karşılamanın okullara göç ve çeşitliliğin neden bir güç olduğu hakkında konuşma fırsatı sunduğunu ve öğrencilerin kaçmak zorunda kalanlar olsaydı nasıl hissedeceklerini düşünmelerini sağladığını belirtiyor. “İnsan kardeşlerimize dayanışma göstermeli ve roller tersine döndüğünde bize nasıl davranılmasını istiyorsak onlara öyle davranmalıyız” diyor.(The Guardian)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu