Connect with us

Makaleler

Millet İttifakı’nın mutabakat metnine Kürt sorunu eleştirisi

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı, üzerinde yaklaşık altı ayı aşkın süredir çalışılan ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ nde yargıdan eğitime, eğitimden sağlığa, çevre politikalarından kültür sanata kadar birçok başlıkta vaatler ve projeler içeren mutabakat metnini kamuoyuna açıkladı.

Millet İttifakı’nın “Yarının Türkiyesi İçin” sloganıyla kamuoyuna açıkladığı “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” 9 ana başlık, 75 alt başlık ve 2 bin 300’den fazla vaatten oluşuyor.metinde “Kürt sorunu”nun nasıl çözüleceğine ilişkin tek bir cümle yer almaması Kürt siyasetçileri ve bazı çevreler tarafından eleştirilere yol açtı. Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın yazısında bu konuya yer veriyor. Yazısını aktaralım:

Kürt sorununa ilişkin bir yol haritasının olmaması tartışmalara neden olurken, birçok Kürt siyasetçi metni eleştirdi.

“Demokrasinin inşasının Kürt meselesinin çözümünden geçtiğini unutmuşlar”

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Kürt meselesini yok sayan her siyasi denklemin baştan yanlış kurulduğunu savundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bozyel, “Millet İttifakı, 254 sayfalık bildirgesinde demokrasiyi inşa iddiasında bulunuyor. Ancak demokrasinin inşasının Kürt meselesinin çözümünden geçtiğini unutmuş görünüyorlar. Oysa Kürt meselesini yok sayan her siyasi denklem baştan yanlış kurulmuş oluyor. Bu kadar net…” ifadelerini kullandı.

“Kürtlerin adı da hakları da yok”

Mutabakat metnini eleştiren bir diğer isim de Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek.

“Metinde Kürtlerin ne adı ne de hakları yer aldı” diyen Çiftyürek, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı seçim beyannamesi açıklandı; Kürtlerin adı da hakları da yok! Sadece Kürtlerin değil. Ezilen halklar ve Kızılbaş inancı gibi baskı altındaki inançlar ilişkin de bir şey yok! Yani, Millet İttifakı yine; demokrasi yükü Kürde, nimeti bana diyor!”

Millet İttifakı bileşenlerinin “Yarının Türkiye’si İçin” sloganıyla duyurduğu mutabakat metnine ilişkin tartışmalar devam edecek gibi görünüyor.

“Çözüm bir yana demokratik bir tartışma ortamı bile yok”

Independent Türkçe’ye değerlendirmede bulunan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Kürtler bir taraf olarak kendi taleplerine sahip çıkmadıkça hep yok sayılacaklarını söyledi.

Özçelik, “Gerek mutabakat metninde gerekse de daha önce açıklanan 84 prensipte bir ter yerde Kürt kelimesini kullanmayan Millet İttifakı, Kürt sorununun çözümüne dair nasıl bir siyaset üretebilir” sorusunu sordu.

Türk toplumunda egemen olan Kürt karşıtlığı, inkar siyaseti, yürütülen savaş ve PKK’nin silahlı eylemlerinin de çözümsüzlükte önemli bir rol oynadığına değinen Özçelik, “Bırakalım sorunları çözmeyi, özgür, demokratik, bir tartışma ortamı bile yok. Bu gerçeklik de tüm kesimler üzerinde bir mahalle baskısına yol açmaktadır” dedi.

“Kürtlere hiç değinilmemesi 100 yıldır süren inkar siyasetinin devam edeceğinin işareti”

Millet ve Cumhur ittifaklarının Kürt sorununa bakış açısının cumhuriyetin kuruluşuna esas oluşturan “Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak ve tek dil” paradigmasında kilitlendiğini kaydeden Özçelik, bunun da Kürtleri ve Kürt sorununu yok sayan bir anlayışa dayandığını belirterek, şöyle devam etti:

Türk devleti ve onu yönetmeye talip parti ve ittifaklarının bu tekçi anlayışı değişmedikçe, Kürtlere ve Kürt sorununun çözümüne dair bir kapı açılması çok zordur. Kapının açılması da öncelikle Kürt kimliği, ana dilde eğitim hakkı ve gerçek anlamda düşünce, ifade, inanç, örgütlenme özgürlüğün tanınması, yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulmasıyla olur. Metinde bırakalım Kürt sorunun çözümünü, Kürtlere hiç değinilmemiş olması aslında 100 yıldır süregelen inkar siyasetinin devam edeceğinin göstergesidir.”

“Kürt meselesinin çözümü konusunda bir projeleri yok”

Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Sekreteri ve eski Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Müslüm Doğan da Millet İttifakı’nın Kürt meselesinin çözümü konusunda bir projesinin olmadığının açık göstergesi olduğunu söyledi.

Profil olarak değerlendirildiğinde ittifak içerisinde yer alan siyaset kurumunun bir anlaşmama durumunun varlığından söz eden Doğan, “İYİ Parti’nin Kürt meselesine yaklaşımını zaten Türkiye kamuoyu biliyor. Yani İYİ Parti bir Kürt meselesinden bahsetmiyor, varlığını kabul etmiyor, sadece bölgeye gittiğinde popülist bazı söylemlerle bu işi götürmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. 

Yazının Tamamı:

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir