Connect with us

Makaleler

Metiner’den Kürt seçmene: ‘Erdoğan’a destek sunun yeni sürecin aralanmasına imkan sağlayın’

28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turu için Kürt seçmene çağrıda bulunan eski AKPli Mehmet Metiner, ‘Erdoğan’a yüksek bir destek sununuz ki yeni bir sürecin aralanmasına imkan sağlayasınız’ dedi.

Erdoğan’a oy çağrısında bulunan Metiner, HDP seçmeninine yönelik ” HDP’nin demokratik çözüm siyasetine katkıda bulunmak için Meclis’te olması gerektiğine inanabilirsin, bunu anlamak zor değil, ama Kılıçdaroğlu’nu desteklemen Kürtlük hassasiyetiyle bağdaşır bir tutum mudur? İkinci turda Erdoğan’a yüksek bir destek sununuz ki yeni bir sürecin aralanmasına imkan sağlayasınız” ifadelerini kullandı.

Metiner, “Seçim sonuçlarına dair analizler… Kürt kardeşlerimize çağrı…” başlıklı yazısında öne çıkanlar şöyle:

HDP, ülke barajının indirilmesi sayesinde Meclis’e girdi. HDP’nin demokratik çözüm siyasetine katkıda bulunmak için Meclis’te olması gerektiğine inanabilirsin, bunu anlamak zor değil, ama Kılıçdaroğlu’nu desteklemen Kürtlük hassasiyetiyle bağdaşır bir tutum mudur? Lütfen vicdanına danışarak karar ver. HDP’nin temsili devam ediyor. Ama HDP üzerinden seni Kürt inkarcısı bir zihniyetin destekçisi kılmak isteyenlere artık yeter deme vaktin geldi diyorum. Göster özgür iradeni diyorum, bunu yapacağından hiç kuşkum yok.

Kürtler için atılması gereken en devrimci adımları Erdoğan attı. Atılacak başkaca adımlar varsa onu da Erdoğan atar. Batman’daki konuşmasında bunu dedi zaten. İlk turda Erdoğan’a HDP’ye rağmen verdiğin desteği yükselt ki Türkiye Yüzyılı’nın belirleyici gücü olasın. Başkaca kazanımların da öncü aktörü olasın. Bu tarihsel fırsatı kaçırmayacağına yürekten inanıyorum.

Ey HDP’ye oy veren çözümden yana sağduyulu kardeşlerim! Partiniz Meclis’e girdi. Orada temsiliniz var. İkinci turda Erdoğan’a yüksek bir destek sununuz ki yeni bir sürecin aralanmasına imkan sağlayasınız. HDP yönetiminden bağımsız koyacağınız bu irade hem mevcut kazanımları pekiştirecek hem de yeni kazanımların önünü açacaktır.”