Ortadoğu

Mesud Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Başkan Mesud Barzani gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki durumu görüştü.

Başkan Barzani’nin Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, görümede Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki gelişmeler, güvenlik durumu ve Irak’a dışarıdan müdahale konuları ele alındı.

Başkan Barzani, yeniden Fransa Cumhurbaşkanlığına seçildiği için Macron’u tebrik etti.

Macron ise dün Duhok’un Bamerne kasabasında açılan ateş sonucu iki vatandaşın hayatını kaybetmesinden ötürü taziyelerini iletti.

Görüşmede ayrıca Kürdistan Bölgesi ile Fransa ilişkileri de ele alındı.

Elysee sarayından açıklama

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, telefon görüşmesinde Başkan Mesud Barzani’nin yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u tebrik etti.

Açıklamada, Macron ve Başkan Barzani’nin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi gelişmeleri görüştüğü kaydedilirken, Irak’ın güvenlik durumu ve Irak’a yönelik dış müdahalelerin de ele alındığı ifade edildi.

Görüşmede, Macron’un Başkan Barzani’ye Bamerni’deki saldırıda yaşamını yitiren 2 çocuk için başsağlığı dileğinde bulunduğu bildirildi.

Fransa ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkiler de görüşmede gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Fransa ve Irak Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilere de değindi ki geçtiğimiz Ağustos ayında Irak’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında bölgeye de gitmişti.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu