Ortadoğu

Mesud Barzani: Barzan Enfali Kürtlere karşı işlenen suçlar zincirinin bir halkasıdır

Geçtiğimiz hafta toplu mezarlardan çıkarılan Barzaniler Enfali’nin 100 kurbanının ceset kalıntıları Kürdistan Bölgesi’ne getirildi.

Bağdat’tan Erbil’e ulaşan 100 Barzan Enfali kurbanları için düzenlenen törene Başkan Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı Rewas Fayiq,Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, Irak Başbakan Temsicisi, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda yetkili katıldı.

Törende Başkan Barzani şehitlerin anısına bir çelenk bıraktıktan sonra saygı duruşunda bulundu ve şehitlerin tabutlarının önünde eğildi. Ardından diğer hükümet yetkilileri ve misafirler çelenk bıraktı.

Erbil Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törende konuşan Başkan Mesud Barzani, şimdiye kadar birçok şehidin ceset kalıntılarının getirildiğini, ancak hala çok sayıda ceset kalıntısının bulunmadığını kaydederek, “Tek bir şehidin cesedinin kalıntıları var olduğu sürece, bu cesetlerin getirilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

39 yıl önce tek suçu Barzani olmak olan 8 bin Kürt’ün Baas rejimi tarafından Irak’ın güneyindeki çöllerde yok edildiğini kaydeden Başkan Barzani, bu katliamın, 12 bin Feyli Kürt’ün Enfali ve Kürdistan’ın birçok bölgelerindeki Enfal saldırılarında 182 bin vatandaşın canlı olarak gömülmesi gibi katliamlar serisinin bir halkası olduğunu ifade etti.

Başkan Barzani, “Rejimin suçları hiçbir şekilde halklar arasında karşıtlığa neden olmamalı. Rejimler gelip gider, ancak halkların kardeşliği kalır” dedi.

Irak Parlamentosu’nun yanı sıra Irak Ceza Mahkemesi ve Kürdistan Parlamentosu’nun bu suçları jenosit olarak tanıdığını kaydeden Başkan Barzani, Irak hükümetinin ceset kalıntılarını göndermek ve kurbanların yakınlarına tazminat ödenmekle yükümlü kılındığını hatırlattı.

Başkan Barzani,“Baas rejimi tüm bu masum insanları taştan katı bir yürekle ve soğukkanlılıkla şehit etti” diyen Başkan Barzani, “Buna karşılık, Kürt halkı 1991 ayaklanması sürecinde insanlığını ve yüksek ahlakını tüm dünyaya gösterdi. Enfal suçunu işleyen güçlerin hepsi Kürt halkının eline geçti, ama Kürt halkının intikamı farklı oldu” dedi.

“Kürtlerin başına gelenler Güney Afrika’dakinden daha az değildi”

Kürtlerin başına gelen felaketlerin Güney Afrika’dakinden daha az olmadığını dile getiren Başkan Barzani, “Ancak ne Kürtler bu felaketi dünyaya anlatabildi  ne de dünya bu felakete karşı duyarlı oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin 2003’te aldığı “soykırım” kararına rağmen Bağdat hükümetinin kurbanlara maddi ve manevi tazminat ödemediğini hatırlatan Başkan Barzani, “Şehit ailelerine tazminat ödemek Irak hükümetinin hukuki ve ahlaki bir görevidir” dedi.

“Irak’ta yaşanan krizden endişeliyiz”

Irak’taki siyasi krize de değinen Başkan Barzani “Irak’ta mevcut yaşanan krizden oldukça endişeliyiz. 2003’te önceki rejim yıkıldığında Bağdat ortaya çıkan bu fırsatı iyi değerlendiremedi. Anayasanın gerekleri uygulanmadı. Sorunları çözeceğine yaklaşımları ile sorunları derinleştirdi. Ve Bağdat’ta bugün yaşananlar bu yaklaşımın bir sonucudur” şeklinde değerlendirdi.

Irak’ta Kürt, Arap, Kildan, Asuri, Türkmen ve diğer halkların büyük acılar çektiğini belirten Başkan Mesud Barzani, “Bu içerisinde oldukları acı yaşamı hak etmiyorlar. Tüm tarafların büyük bir sorumlulukla, halkın istikrar ve huzur içerisinde yaşaması, bu tür felaketlerin tekrarlanmaması için, iyi niyetlice, çelikten bir irade ile bu krizin aşılması için çaba göstermesini umut ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu