Yaşam

Diyarbakır,Mardin,Urfa,Van kentlerinde araştırma: HDP aynı, AK Parti’de büyük düşüş, CHP’de çarpıcı artış!

Rawest Araştırma’nın 4 bölge kentinde yaptığı saha araştırmasında HDP’nin oy oranında değişim yaşanmadığı ve AK Parti’nin oylarında 11 puanlık düşüş olduğu tespit edilirken CHP’nin oy oranının yüzde 10’a yakın olduğu görüldü.

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Rawest Araştırma, Haziran 2022’de Diyarbakır, Urfa, Mardin ve Van kentlerinde yürüttüğü saha araştırmasının sonuçlarını kamuoyu ile açıkladı.

1565 kişi ile yapılan ve katılımcılara “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu sorulan araştırmada, Haziran 2018’e kıyasla partilerin aldıkları oy oranı ölçüldü.

Sonuçlar HDP’nin oy oranının yüzde 51,3 olduğunu ortaya koyarken AK Parti’nin oy oranın ise yüzde 34,7’den yüzde 23,8’e düştüğünü gösterdi.

CHP ise oy oranını yaklaşık 3 kat artırarak bölgede yüzde 2,7’den yüzde 9,8’e yükseltmiş durumda.

AK Parti ile birlikte Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP’nin ise oy oranının yüzde 4,3’ten yüzde 1,9’a düştüğü araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlardan biri. 

Araştırma, ayrıca Gelecek Partisi’nin yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğunu saptarken DEVA Partisi’nin oy oranının ise yüzde 4,7 olduğu bulgusuna erişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu