Ortadoğu

Mesrur Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde Erbil’e yönelik füze saldırılarını ele aldı.

Barzani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Blinken ile Erbil’e yönelik bugünkü terör saldırısı hakkında konuştuklarını belirtti.

Saldırının Irak’ın egemenliğinin “küstah bir ihlali olduğu” konusunda hemfikir olduklarını belirten Barzani, “Erbil’e yönelik saldırılarda son yıllarda defalarca tekrar eden uydurma söylentilere karşı acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladım.” ifadesini kullandı.

Barzani, “Amerikalı ortaklarımızı Kürdistan Bölgesi’ni desteklemek için daha fazlasını yapmaya çağırdım.” ifadelerine yer verdi.

Dün geç saatlerde İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Erbil kentine düzenlenen füze saldırılarını üstlenmişti.

İsrail’in son dönemde bölgede düzenlediği saldırılara işaret edilerek, İsrail’e ait olduğu belirtilen bir merkezin dün gece Devrim Muhafızlarına ait füzelerle vurulduğu kaydedilmişti.

IKBY ise İran’ın saldırılarını tekrarladığını, uluslararası toplumun sessiz kalmasının da bu saldırıların önünü açacağını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu