Ortadoğu

İran, Erbil’e yönelik füze saldırılarının ayrıntılarını paylaştı

 İran, başkent Erbil’e düzenlenen füze saldırısının İran üretimi Fatih-110 balistik füzeleriyle gerçekleştirildiğini duyurdu.

Tasnim haber ajansına konuşan ve ismi açıklanmayan yetkili, gece saatlerinde düzenlenen saldırı hakkında bilgi verdi.

Yetkili, füze saldırısının ülkenin kuzeybatısından İran’ın yerli üretimi kısa menzilli Fatih-110 balistik füzeleriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

“İsrail’in, İran kuvvetlerine Irak’tan yaptığı saldırılar nedeniyle” söz konusu saldırının İsrail üssüne düzenlendiğini savunan yetkili, saldırıda toplam 10 füzenin kullanıldığını kaydetti.

Ne olmuştu?

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Anti-Terör Birimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Kürdistan Anti-Terör Birimi, saldırının Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle yapıldığını açıkladı.

Saldırının “doğudan yönlendirildiği” kaydedilen açıklamada, olayın saat 01.00’de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil’deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda can kaybının yaşanmadığı, bir vatandaşın ise hafif şekilde yaralandığı aktarıldı.

Saldırıyı İran Devrim Muhafızları Ordusu üstlendi. Devrim Muhafızları, saldırıda İsrail istihbaratına ait üssün vurulduğunu iddia etti.

Kürdistan Bölgesi hükumetinden yanıt

Kürdistan Bölgesi Hükumetindenkonuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İsrail’e ait hedeflerin vurulduğu” yönündeki iddiaların “sadece bu çirkin suçun kamufle edilmesi” amacını taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, “13 Mart 2022’de Erbil’deki ABD Konsolosluğu yakınlarındaki bir İsrail üssünü vurma bahanesiyle Erbil’e yapılan korkakça saldırı, sivil bölgeleri hedef aldı” ifadeleri kullanıldı.

“Saldırının faillerinin propagandasının gerçekten uzak olduğu” yinelenen açıklamada, “İran bu saldırıları defalarca tekrarlamıştır ve uluslararası toplumun bu korkakça saldırılar karşısında sessiz kalması, devam etmelerinin önünü açacaktır” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kurumlara çağrıda bulunulan açıklama şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği, Arap Birliği, federal hükümet, Irak parlamentosu ve İran hükümetini bu temelsiz saldırıları acilen araştırmaya, hedeflenen yerleri ziyaret etmeye, gerçekleri halka göstermeye ve bu saldırılar konusunda gerçek ve güçlü bir duruş sergilemeye çağırıyoruz.”(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu