Dünya

Netanyahu, Erbil saldırısından sonra İran nükleer müzakerelerinin ‘yanlış’ olduğunu söyledi

Eski Başbakan, İngilizce ve İbranice video mesajlarında, dünya güçlerinin ‘Ayetullahlara nükleer bir cephanelik verecek bir nükleer anlaşma’ imzalamaya yakın olduğunu iddia ediyor.

Muhalefet lideri Benjamin Netanyahu, İslam Cumhuriyeti Irak Kürdistanı’ndaki ABD konsolosluğuna füzeler fırlattıktan sonra bile, İran ile nükleer anlaşma müzakerelerini sürdüren dünya güçlerine sert bir saldırı başlattı .

Eski başbakan, Pazar akşamı sosyal medyada sırasıyla İsrail ve Amerikan vatandaşlarına yönelik hem İbranice hem de İngilizce olarak yayınlanan video mesajlarında, dünya güçlerinin Viyana’da Tahran’la müzakereye devam etmesinin “yanlış” olduğunu söyledi.

Netanyahu, İngilizce videosunda “İran’la bu kusurlu nükleer anlaşmayı imzalamak için umutsuzca acele etmek sadece yanlış değil, düpedüz tehlikeli” dedi.”

Netanyahu, “Dün İran, Irak’taki Amerikan konsolosluğu yakınlarına füzeler ateşledi ve ABD, diğer güçlerle birlikte, Ayetullahlara nükleer bir cephanelik verecek bir nükleer anlaşmayı imzalamak için ileri hücum etmeye devam ediyor” dedi.

Aynı zamanda yaptırımları da kaldıracak ve onlara Ortadoğu’da ve dünyada dün başlattıkları ve her gün sürdürdükleri terörü devam ettirmeleri için yüz milyarlarca dolar verecekti” dedi. “Bu anlaşma selefinden bile daha kötü, çünkü üç yıl içinde, bu anlaşma uyarınca İran eşik nükleer devlet olacak. Onlarca ve düzinelerce nükleer bomba yapmaya yetecek kadar zenginleştirilmiş uranyuma sahip olacak ve onları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir yere ulaştırmak için ICBM’lere [kıtalararası balistik füzeler] sahip olacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu