Analiz

Mahmud Abbas için kritik bir dönemeç

Araştırmacı yazar Ahmet Faruk Asa Filistin’deki kritik seçimi ve bu seçimin Mahmud Abbas için önemini kaleme aldı.

İşte araştırmacı yazar Ahmet Faruk Asa’nın o yazısı;

Filistin Merkez Seçim Kurulu, bu hafta Gazze hariç Batı Şeria’da yerel seçimler için adaylık başvurularının açıldığını duyurdu. Bu karar, Nisan ayında ertelenme kararı alınan üç aşamalı Filistin seçimlerinin devamı niteliğinde oldu. Ancak, ertelenme kararı öncesindeki seçim takviminden daha farklı işleyecek bir süreç bizleri bekliyor. O da, genel seçimlerin yapılmayıp, sadece yerel seçimler ile sınırlandırılmış bir takvimin Filistinlilerin önünde durmasıdır.

Yerel seçimlere yönelik bir sürecin başlaması, kısa dönemde demokratik bir ilerleme gibi görülebilirken; daha geniş bir açıdan ele alındığında, Filistin’in geleceği için bir tasfiye sürecinin de başlaması anlamı taşıyabilir. Üç aşamalı seçim kararının alınmasının akabinde tüm gruplar, Filistin yönetimi için siyasi çalışmalara başlamıştı. Tüm gruplar, geçmiş tecrübelerin ışığında konjonktürel olarak daha “pragmatist” bir ajanda ile hareket ederek, seçimlere yönelik hem tabanda hem de siyasi partilerde hareketlilik içine girmişti. Bazı siyasi hareketler kısa süren bu propaganda döneminde oy oranını artıracak girişimlerde bulunurken, bazı partiler kırılmalar yaşayarak görece daha zayıf bir seçim hazırlığı geçirmişti.

16 yıldır Filistin Devlet Başkanı olan Mahmud Abbas ve temsil ettiği hareket olan Fetih, bu kırılmaların en yoğun yaşandığı siyasi hareket olmuştu. Fetih’in kurucu lideri Yaser Arafat’ın yeğeni ve aynı zamanda eski Dış İşleri Bakanı olan “Nasır Kudva”; İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Fetih Hareketi Merkez Konsey Üyesi ve Filistin direnişinin sembol ismi Mervan Bergusi’nin adaylığını destekleyeceğini açıklamış, Fetih’e yönelik eleştirileri, Kudva’nın parti içi tüzüğe aykırı bir şekilde ihraç edilmesiyle sonuçlanmış, siyasi elit bloğundaki ayrışmayı derinleştirmişti.

Mervan Bergusi’nin “özgürlük” adlı ortak listesinde, seçime Bergusi-Kudva ortak şekilde girme kararı almasının ardından, bu ortak liste, Fetih’e yönelik bu zamana kadar en kuvvetli muhalefet olmuştur. Daha önceki kongrelerde parti içi ağırlığı oldukça yüksek olduğu anlaşılan ve Filistin halkı tarafından ciddi destekler alan Bergusi ile Kudva’nın siyasi beraberliği, Fetih içinde de tehlike ciddi bir seçim listesi mücadelesi verilmesi ile neticelenmiştir.

Daha önce Fetih’ten ihraç edilen ve Filistin’den gönderilen, daha sonrasında BAE veliaht prensin özel kalemi olan Dahlan da, bu sürecin belirleyicilerinden biri olmuştur. Pandemiye denk gelen ve Filistin ekonomisinin ciddi şekilde zarar gördüğü bu dönemde, Dahlan aşı siyaseti izleyerek ve Filistin’in yoksul kesimlerine mali destekler sağlayarak, kendisine siyasi manevra alanı açmış, arkasına Körfez sermayesinin de desteğini alarak yeniden Filistin siyasetine dönme umutlarını desteklediği listeler üzerinden tazelemiştir.

Son olarak seçimin Fetih’le beraber en büyük potansiyel iktidar adayı Hamas da, seçim sürecinde saha çalışmalarında oldukça ilerleme kaydetmişti. Ciddi bir liste hazırlığı yapan Hamas; hareketin üst düzey yetkililerini bir araya getirerek, önce kendi iç seçimlerini tamamlamış daha sonra da Filistin seçimleri için hazırlıklarını yapmıştı. Teknokrat bir hükümet programı takip edeceğini ifade eden Hamas, mecliste çoğunluğu sağlayacak sayıya ulaşmayı ilk öncelik belirlemişti.

Nisan ayında, Doğu Kudüs’te seçim sandıklarının kurulamaması, Mahmud Abbas tarafından seçimlerin ertelenmesi kararı ile sonuçlanmıştı. Seçimlerin ertelenmesinin de etken faktörlerden biri olduğu mayıs ayı olayları, siyasilerin ajandasında köklü değişiklikler yapmasına sebep oldu. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar üzerinden kristalize olan mayıs ayı olayları, İsrail tarafından parçalanmış bir coğrafya haline getirilen Filistin’de, bazı denge değişikliklerini de beraberinde getirdi. Ateşkes ile sonuçlanan süreç, Filistinliler adına nisbi bir zaferin eşliğinde psikolojik olarak da müspet bir ilerleme sağladı. İsrail açısından ise süreç, hükümetin değişmesi ile sonuçlandı. Uzun yıllardır İsrail’in başında bulunan Netanyahu, görevi Bennett-Lapid liderliğindeki koalisyona devretti.

Yazının devamı:https://www.timeturk.com/analiz/mahmud-abbas-icin-kritik-bir-donemec/haber-1709624

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu