Ortadoğu

Irak, vatandaşlarını geri getirmek için Belarus’a uçak göndermeyi düşünüyor

KDP Rusya Temsilcisi Hoşavi Babakr, Belarus-Polonya sınırında sıkışan Iraklıları geri getirmek için Minsk’e uçak gönderilebileceğini söyledi: Gereken adımlar atılmazsa insanlar ölebilir.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Rusya Temsilcisi Hoşavi Babakr, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Bağdat yönetimiyle birlikte, Belarus’taki vatandaşlarını geri getirmek için Minsk’e uçak gönderme olasılığını değerlendirdiğini belirtti.

ÖYLE BİR DURUMA DÜŞTÜLER Kİ…’
Hoşavi Babakr, RIA Novosti haber ajansına açıklamasında, “Elimdeki son bilgiye göre, Belarus-Polonya sınırındaki göçmenler sadece Kürt değil, genel olarak Iraklılar. IKBY İçişleri Bakanlığı, ülkelerine geri dönmeyi kabul edenleri geri getirmek için Belarus’a uçak gönderme konusunda Bağdat ile görüşmeler yürütüyor. Birçokları geri dönmek istiyor ama öyle bir duruma düştüler ki, dönemiyorlar” ifadesini kullandı.

AVRUPA’YA YERLEŞME OLASILIKLARI YOK
Göçmenlerin Avrupa ülkelerine yerleşme olasılığının söz konusu olmadığını söyleyen Babakr, “Polonya olsun Belarus olsun tüm taraflarla, bir çıkış yolunun bulunması, yardım sağlanması için görüşmeler yapılıyor. Bu insanlar soğukta, ormanda bulunuyor. Bu insanlar ölümle karşı karşıya. Gereken adımlar atılmazsa insanlar ölebilir” dedi.

‘HEM BAĞDAT, HEM KDP DEVREDE’
Babakr, görüşmeleri yürüten tarafının sadece Irak merkezi hükümeti olmadığını, KDP’nin de de Polonya dahil kendi kanalları üzerinden temaslarda bulunduğunu belirtti.

Kaynak:Sputnik

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu