Connect with us

Ortadoğu

Liderlerden yeni Irak Başbakanı Sudani’ye tebrik mesajları

Liderler, bugün güven oyu alarak kurulan Muhammed Şiya Sudani başbakanlığındaki Irak hükümetine tebrik mesajları yayınladı. Liderler, yeni Irak Başbakanı Sudani’ye desteklerini teyit etti.

Başkan Mesud Barzani’nin Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başkan Barzani’nin Sudani ile telefon görüşmesi yaptığı ve Sudani’yi tebrik ettiği kaydedildi.

Açıklamada, “Başkan Barzani, bugün Muhammed Şiya Sudani ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde desteğinin yanı sıra yeni Irak hükümetinin kurulmasından ötürü tebriklerini iletmiş, başarılar dilemiştir” denildi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani de yeni Irak hükümetinin kurulmasına yönelik açıklama yaptı. Açıklama Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden paylaşıldı.

Sudani’nin yeni hükümetine destek sunulan açıklamada, “Bu umutlu adım, Irak halkının acı ve kederine son vermek için bir başlangıç; sorunların çözümü, ekonominin ilerletilmesi, hizmetlerin gerçekleştirilmesi, huzur ve güvenliğin sağlanması adına da bir ön adım olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Erbil ile Bağdat arasındaki sorunları çözümü ile halkın kurumlara yönelik incancının sağlanması ve halkın yasal taleplerinin hükümetçe ciddi olarak ele alınması temennisi dile getirildi.

Irak Kürdistan Bolgesi Başbakanı Mesrur Barzani ise Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Sudani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini kaydetti.

Başbakan, Ülkenin işbirliğine ihtiyacı olduğunu belirten Başbakan, söz konusu görüşmede Sudani’ye “Erbil ile Bağdat ilişkilerinde çatışma yerine işbirliği ve diyaloğu teşvik eden yeni bir başlangıç için kendisini destekleyeceğime dair güvence verdim” dediğini aktardı.(Rudaw)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir