Connect with us

Politika

Doğu ve Güneydoğu’da CHP’ye katılımlar sürüyor: ‘Bölgede vekil çıkaramayacağımız çok az il bulunuyor’

CHP’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çalışmaları devam ediyor. Doğu Masası adıyla 24 ilde çalışmalarını sürdüren CHP’ye aralarında aşiret üyelerinin de olduğu katılımlar oluyor. Katılanlar arasında ilk defa siyasete giren isimler kadar daha önce AKP’de siyaset yapmış isimler de var. Bu isimlerden biri olan eski AKP Hakkari milletvekili Fehmi Öztunç, AKP’nin hayal ettikleri ilkelerden uzaklaştığını söylüyor. PM üyesi Nevaf Bilek ise, partilerine dönük kaygının kalmadığını ifade ediyor.

Şenol Balı

Seçimlere bir yıldan az bir süre kala siyasi partiler seçim çalışmalarını hızlandırdı. Çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) , ülke genelindeki çalışmalarını arar vermeden sürdürürken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ayrı bir önem vermiş durumda.

CHP, son aylarda Kürt seçmenin yoğun olarak yaşadığı illerde görünür hale gelmeye ve AKP’den koptuğu tahmin edilen oyları konsolide etme gayreti içinde. Parti, bu yüzden geçtiğimiz yıl 24 ildeki çalışmalarla ilgilenmesi için Doğu Masası kurmuştu. Doğu masası, bir taraftan bu illerdeki örgütleme ve kapasite arttırma çalışmaları sürdürüyor diğer taraftan da aşiret üyeleri ve bölgede daha önce AKP’de siyaset yapmış çevrelerle temaslarını yoğunlaştırıyor.

Bu çalışmalar sonucunda bölgede partiye katılımlar yaşanmaya devam ediyor. Şanlıurfa, Diyarbakır, Muş, Hakkari ve Van’da aralarında İzol, Diri, Beytikan, Badikan, Ertoşi gibi aşiretlerin üyelerinin yer aldığı kitlesel geçişlerin yanı sıra belli bir dönem AKP’de siyaset yapan isimler de CHP’yi siyasetteki yeni adres olarak seçiyor.

AKP kurucu üyesi ve 22. Dönem Hakkari Milletvekili Fehmi Öztunç’tan sonra Eski Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, CHP’ye katıldı. Geçtiğimiz günlerde katılan Öztunç ve son olarak geçiş yapan Elçi’ye rozetleri parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı. Eski Hakkari Milletvekili Fehmi Öztunç, siyasi hayatı boyunca muhafazakar partilerde yer aldı. Refah Partisi, ardından Fazilet Partisi kurucu üyeliği ve Hakkari İl Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.

CHP’ye geçen AKP eski milletvekili Öztunç: AK Parti hayal ettiğimiz ilkelerden uzaklaştı

CHP’ye katılma sürecini Kısa Dalga’ya anlatan Öztunç, partiyi kurduklarında büyük hayaller kurduklarını söylüyor ve 2010 yılını bir kırılma noktası olarak tarif ediyor. 2010 yılına kadar her şeyin istedikleri gibi gittiğini belirttikten sonra şu sözlerle devam ediyor; ’’ 2010 yılından sonra sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Parti, hayal ettiğimiz ilkelerden uzaklaştı. Ben de 2015 yılında istifa ettim . O zamandan beri de siyasete ara vermiştim. DEVA, Gelecek gibi birçok partiden teklifler de geldi bu süreçte. Aktif siyasete dönmeyi düşünmedim. En son CHP’den bir teklif geldi. Tekliften sonra parti merkezinden de bir heyet geldi. Ailem ve beni sevenler kararımı bekliyordu. Onlar da CHP’de devam etmemi istiyorlardı. Bana da uydu ve sayın genel başkanın da olduğu törenle partiye katıldım. ‘’

“Mensubu olduğum Jirki aşiretinde bu yönlü bir beklenti vardı”

Öztunç, Jirki aşiretine mensup olduğunu ifade ediyor ve aşiretinin bu kararını olumlu karşıladığını ekliyor; ‘’ Varlığımızla yokluğumuzla CHP için çalışacağız. CHP için Hakkari’de elimizden geleni yapacağız. Hakkari, Şırnak ve Van’da partiye ilgi var. Benim mensubu olduğum Jirki aşireti de bu kararımı olumlu karşıladı. Beni seven kitle de olumlu baktı. Gerek aşirette gerekse beni seven kitlede bu tarz bir beklenti vardı zaten. Bu durum sandığa yansıyacak ‘’

“Bölgede siyaseten doğan boşluğu biz dolduracağız”

Siyaset yaptığı Hakkari’de CHP için çalışacağını söyleyen Öztunç, CHP’nin artık bölgede görünür olduğunu ifade ediyor ve şu sözlerle devam ediyor; ‘’ CHP artık bölgede görünür bir halde. İnsanlar iktidardan hoşnut değil. Ekonomi, cumhurbaşkanlığı sistemi gibi konularda özellikle. Biz tekrar parlamenter sisteme geçeceğiz. Türkiye’de olduğu gibi bölgede de sorunlar yaşıyor AK Parti. Burada alternatif artık CHP. HDP’nin tabanı belli. Bu ikili yapı ortadan kalkacak. Siyaseten bir boşluk var , o boşluğu dolduracağız ‘’

Yeni katılımlarla beraber partinin bölgedeki üye sayısı da artmaya devam ediyor. Yine partili kaynakların anket çalışmalarına dayanarak açıkladığı verilere göre bölgedeki oylar da hızlı bir yükselişte. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 24 ilde toplam CHP üyesi 85 bin ile 90 bin arasındayken, şimdi bu sayının 125 bin dolayında olduğu bilgisi veriliyor. Partililere göre, partinin bölgede 10 ay önce yüzde 1,8 ve 2,2 arasında olan oy ortalaması 7,4’e ulaşmış durumda.

CHP PM üyesi Bilek: Bölgede artan katılımlar metropollerdeki bölge insanını da etkiliyor

CHP’nin Kürt seçmene dönük çalışmalarını ve bölgedeki durumunu Parti meclis üyesi Nevaf Bilek ile konuştuk. Aynı zamanda Doğu Masası’nda yer alan Bilek, bölgede katılımların her geçen gün arttığını ve bu ilginin metropollerde yaşayan bölge insanını da etkilediğini ifade ediyor. ‘’ Doğu Masası olarak bölgedeki çalışmalarımız sürüyor. Katılımlar da her geçen gün artıyor. Bölgedeki katılımlar metropollerde yaşayan bölge insanının yaklaşımına da etki yapıyor ve önümüzdeki günlerde İzmir ve İstanbul’da binlerle ifade edebileceğimiz katılımlar olacak, Bölge halkının ilgisinden memnunuz. Çalışmalarımızın karşılığını görüyor ve daha çok motive oluyoruz. Sayın genel başkanımızın söylemleri de bölgedeki çalışmalarda elimizi güçlendiriyor. Partimizin genel ve bölgesel siyasetti söylemlerinde bir eşdeğerlik var‘’

“Artık CHP’ye karşı bir tereddüt yok”

CHP uzun yıllardır sandıkta varlık gösteremediği bölgede başta Kürt sorunu olmak üzere bir çok konuda eleştiriler alıyor. Özellikle Kürt seçmende partiye dönük bir tereddüdün varlığından söz ediliyor. Bilek, kendilerine dönük hala bir tereddüdün olup olmadığına ilişkin soruyu şu şekilde yanıtlıyor; “Bölgedeki seçmenden partimize karşı bir tereddüt kalmadı, bunu hissediyoruz. Bölgede 20 yıldır iki partinin olduğu bir yapı var. Açıkçası biz de fazla gidip gelemedik, vatandaşa dokunamadık. Ama artık durum değişti, bölgedeki insanlarla bir aradayız. Kaygıları oldukça azalttık bu yönüyle. Kısa sürede tamamen bitecek ‘’

“Katılım sağlayanların çoğu AKP tabanından”

En çok merak edilen konulardan biri de bölgede CHP’ye geçen seçmenin profili konusu. Bilek, konu hakkında ‘’ Katılım sağlayanların büyük bir çoğunluğu AK Parti tabanından. Daha önce oy kullanmayan insanlar da var. Özellikle Z kuşağı olarak tarif edebileceğimiz gençlerden yoğun bir yönelme var. Ve bunlar ilk defa oy kullanacak ‘’ sözlerine yer veriyor.

bil.jpeg

“Bölge kentlerinin çoğundan vekil çıkaracağız”

Bilek, sahada kendilerine dönük ilginin sandığa yansıyacağından emin. Birçok bölge kentinden vekil çıkaracaklarını dile getiriyor ve şöyle devam ediyor; ‘’ Bölgenin metropollerinde yüzde 10-15 bandında seyrediyoruz. Çoğu ilde vekil çıkaracağız anlamına geliyor bu. Urfa, Van , Diyarbakır’da bir veya birden fazla vekil çıkaracağız. Bölge genelinde çok nadir illerden vekil çıkarmama durumumuz var. Aday profillerine de dikkat edeceğiz. Halkın teveccüh ettiği adayları göstereceğiz”

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kılıçdaroğlu’na büyük bir teveccüh var”

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve bu seçimlerde altılı masanın millet ittifakı adına göstereceği adayın kim olacağı son aylarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi sık sık öne çıksa da altılı masanın konudaki tercihi hala net değil. Son dönemlerde yapılan kamuoyu araştırmalarında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Kılıçdaroğlu’nun ismi öne çıkıyor. Öyle ki geçtiğimiz ay , Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin bölgedeki 16 ilde gerçekleştirdiği ankette CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 45 oy oranına ulaşmış ve yüzde 20,5 oy oranında kalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı oldukça geride bırakmıştı.

Bilek de bu tabloyla paralel düşünüyor ve bölgede Kılıçdaroğlu’na büyük bir teveccühün olduğunu ekliyor ; ‘’ Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de sayın Kılıçdaroğlu’na büyük bir ilgi var. Elbette sayın Yavaş ve İmamoğlu da bizim belediye başkanlarımız ama şu an parametreler gene başkanlarımızdan yana. Kendisine yoğun bir teveccüh var ‘’

Son olarak eski Şırnak Baro Başkanı avukat Nuşirevan Elçi partiye katıldı

Son olarak eski Şırnak Baro Başkanı avukat Nuşirevan Elçi, CHP’ye katılım sağladı. Yine Doğu Masası çalışmaları kapsamında partiye katılan Elçi’ye üyelik rozetini parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu taktı. Nuşirevan Elçi , Kürt siyasetinde uzun yıllar emek veren aynı zamanda Katılımcı Demokrasi Partisi kurucu genel başkanı ve eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi’nin yeğeni.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir